Uzun zamandır bekleniyordu: BES’te yeni dönem başlıyor! Bundan sonra yatırılan paranın yarısı…

Uzun zamandır bekleniyordu: BES’te yeni dönem başlıyor! Bundan sonra yatırılan paranın yarısı…

Bireysel Emeklilik Sisteminde kısmi ödemeye ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu değişiklik, katılımcıların sistemden ayrılmak zorunda kalmadan birikimlerinden para çekebilmelerine olanak sağlıyor. İşte detaylar.

Kısa süre önce Resmi Gazete'de yayımlanan Bireysel Emeklilik Sistemi Kısmi Ödeme Hakkı Yönetmeliği, katılımcılara eğitim, evlilik, konut alımı veya doğal afet gibi çeşitli amaçlarla kısmi ödemelere erişme fırsatı sunuyor.

Yeni yönetmelik kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcıları, belirlenen koşulları sağlamaları halinde birikimlerinin belli bir yüzdesine kadar kısmi ödeme talebinde bulunabilecek. İşte yeni yönetmelik ile alakalı tüm detaylar.

YÜZDE 50’Sİ ÇEKİLEBİLEBİLECEK

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan düzenlemelere göre, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılarından en az beş yıl süreyle kısmi ödeme hakkını kullanmamış olanlar, artık kısmi ödeme başvurusunda bulunabilecek. Bu, başvuru tarihi itibariyle aylık brüt asgari ücret tutarının en az beş katı katkıda bulunarak yapılabilecek.

Katılımcıların, emeklilik yaşına gelmedikleri ya da maluliyet yaşamadıkları sürece kısmi ödemeye imkan tanıyan sözleşmeyi feshetmeyeceklerini taahhüt etmeleri koşuluyla, kısmi ödeme tarihinden itibaren üç yıllık bir süre içinde bu haklarını kullanmaları mümkün olacaktır. Kısmi ödeme hakkının her katılımcı tarafından yalnızca bir kez kullanılabileceğini belirtelim.

KİMLER KULLANABİLECEK?

beste-yeni-donem-birikimin-yarisinin-odenmesi-talep-edilebilecek-lvjy.png

Kısmi ödeme hakkını bir ev satın almak amacıyla kullanmak isteyen katılımcılar, mülkün en az yüzde elli mülkiyet payını gösteren tapu belgesinin bir kopyasını sunmalıdır. Bu belge ya başvuru tarihinden iki ay öncesine kadar ya da kısmi ödemeyi takip eden iki ay içinde sunulmalıdır.

Evlilik başvurusunda bulunan kişiler, başvuru tarihinden önceki iki ay içinde veya kısmi ödeme tarihinden sonraki iki ay içinde evlendiklerini gösteren ve e-Devlet platformundan alınan nüfus kayıt örneği ile başvurularını yapmalıdır. Öte yandan, eğitim amaçlı kısmi ödeme almaya hak kazanan kişiler, Türkiye'de tanınan herhangi bir üniversitede bir lisans programına kayıtlı olmaları halinde bu yardım için başvurabilirler. Ancak, başvuru sırasında yirmi bir yaşından büyük olmamaları gerek. Ayrıca, doğal afetlerin resmi olarak ilan edildiği ve genel nüfus üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bölgelerde, bu afetler sonucunda zarara uğrayan kişiler, doğal afetin meydana gelmesini takip eden altı ay içinde kısmi ödeme için başvurabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.