Yeni genelge yayınlandı: Aylık 500 lira verilecek! Asgari ücret desteği nedir, kimler alabilir?

Yeni genelge yayınlandı: Aylık 500 lira verilecek! Asgari ücret desteği nedir, kimler alabilir?

Bu yılın ikinci yarısında, asgari ücretli çalışanlara sağlanan destekte kayda değer bir artış olmuş ve uygulama kılavuzları açıklanmıştır.

Bu yılın ikinci yarısı için asgari ücret net 11.402 lira olarak belirlenmiş olup yüzde 34'lük önemli bir artışı yansıtmaktadır. İşverenlerin de bu denklemin dışında bırakılmadığını ve onlara da destek verildiğini belirtmek gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kısa bir süre önce, yüzde 25 oranında artırılarak işçi başına aylık 500 liraya yükseltilen asgari ücret desteğinin ayrıntılarını özetleyen bir genelge yayınlamıştır.

Sonuç olarak, bu yılın ikinci yarısında işverenler işçi başına günlük 16,66 lira asgari ücret desteği almaya hak kazanacak. İşin en güzel yanı, işverenlerin bu destekten yararlanmak için zahmetli bir başvuru sürecinden geçmelerine gerek olmaması. Genelgede belirtilen koşulları yerine getirdikleri sürece bu yardımdan yararlanabilecekler.

İŞ YERİNİN AÇILDIĞI TARİH ÖNEMLİ

headline.jpg

2023'ten önce tescil edilmiş olan işyerleri, 2023'ün aynı ayında çalıştırdıkları sigortalılar için toplam prim ödeme gün sayısı esas alınarak destek alacaktır. Ancak bu destek, 2022 yılının aynı ayına ilişkin SGK'ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen günlük 324 TL ve altında kazanç elde eden çalışanlar için toplam prim ödeme gün sayısını geçemeyecek.

Bu yıl yeni tescil edilen işletmelerde ise tüm çalışanlar için destek sağlanacak. Destek tutarı, bu işyerlerindeki tüm sigortalılar için toplam prim ödeme gün sayısının Temmuz-Aralık 2023 dönemi için günlük 16,66 TL ile çarpılması suretiyle belirlenecek. Bu tutar daha sonra bu işverenlerin ödemeleri gereken sigorta primlerinden mahsup edilecek ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

EV İŞLERİNDE ÇALIŞANLAR

Gündelikçi, çocuk bakıcısı, bahçıvan ve kapıcı gibi Ek-9 kapsamındaki ev hizmetlerinde ayda en az 10 gün süreyle 10 veya daha fazla sigortalı çalıştıran işverenler asgari ücret desteğinden yararlanabilmektedir.

Bu destekten yararlanabilmek için işverenlerin aylık prim ve hizmet belgelerinin yanı sıra Temmuz-Aralık 2023 aylarına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamesini belirtilen yasal süre içinde vermeleri gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.