Yeni yasa Meclis’e geliyor yüzler gülecek: Bağkurlulara 5 yıl sürprizi! Ek zam, ek gösterge, prim desteği…

Yeni yasa Meclis’e geliyor yüzler gülecek: Bağkurlulara 5 yıl sürprizi! Ek zam, ek gösterge, prim desteği…

Türkiye'de emeklilik sistemi sürekli olarak iyileştiriliyor. Emeklilerin gelirlerini artırmaya yönelik önemli düzenlemeler yapılmakta olup, bu düzenlemelerin Ekim ayında Meclis'in açılmasının ardından kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

2023 yılı emekliler ve emekli maaşları açısından önemli gelişmelere sahne oldu. Ek gösterge düzenlemesi memurların emekli ikramiyelerinde ve emekli maaşlarında artışa neden olurken, EYT yasası yaklaşık 5 milyon kişinin yüzünü güldürdü. Ayrıca emeklilerin gelirlerini artırmaya yönelik tedbirler alındı. Ancak emekliler ve emeklilikle ilgili reformlar bu girişimlerin ötesine geçmektedir.

Emeklilik sisteminde yapılacak reformlarla emeklilerin yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor. Ekim ayında Meclis'in açılmasının ardından hayata geçirilmesi planlanan bu reformlar, daha adil ve sürdürülebilir bir emeklilik sistemi için umut veriyor. İşte Meclis'e sunulacak emekli maaşlarına ilişkin düzenleme önerilerinden bazıları.

BAĞ-KUR'LUYA 5 YIL SÜRPRİZİ

meclisten-emeklilere-mujde-yasa-yakinda-yururluge-girecek-eytliler-de-yararlanacak-161.jpg

Emeklilik reformu sürecinin ilk adımlarından biri Bağ-Kur üyelerine odaklanacak. Çalışma Bakanlığı, aralarında küçük esnaf ve çiftçilerin de bulunduğu 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim günü şartını 9000'den 7200'e düşürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki ilk iş düzenlemenin kapsamının belirlenmesi. Ayrıca, düzenlemenin tüm dönemler için geçerli olup olmayacağına karar verilmesi gerekiyor. Bu durumda, Bağ-Kur reformu kapsamındaki EYT'li erkek sigortalılar için prim şartı da 7200 güne düşecektir.

Özellikle kadınları hedef alan yeni bir emeklilik reformu da hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Bu reform kapsamında, ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Ekim ayında bir torba yasa kapsamında Meclis'e sunulması beklenen bu düzenleme, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla isteğe bağlı sigortaya başvurmayı tercih eden kadınlara prim desteği sağlamayı amaçlıyor.

ÇOCUKLU KADINLARA PRİM YAŞ İNDİRİMİ

Tartışma konusu emeklilik yaşı etrafında dönecek ve özellikle kadınlar için çocuk sayısına bağlı olarak emeklilik yaşının uzatılması önerisine odaklanacaktır. Seçim beyannamesinde ana hatlarıyla belirtilen bu düzenlemenin ayrıntıları merak uyandırsa da, fiziksel olarak zorlayıcı mesleklerde kullanılan yıpranma payı modeline benzer bir sistemin benimsenmesi beklenmektedir.

Hükümet yeni düzenlemeleri hayata geçirmek için kolları sıvarken, emeklilerin mali refahını artırmak için çalışmalar sürüyor. Bu iyileştirme için iki farklı formül üzerinde duruluyor. İlk formül kademeli bir artış önerirken, ikinci formül oransal bir zam öneriyor. Ayrıca, halen 7.500 lira olan asgari emekli maaşı ödemesinin de yükseltilmesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.