Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

EMEKÇİNİN BÜYÜMESİ AŞAĞI DOĞRU!

Büyüyoruz. Son zamanlar da ne de çok duyduk değil bu kelimeyi. Peki gerçekten denildiği kadar büyüyor muyuz? Büyüyen, pastadan istediğini alan kim? Büyüyoruz, büyüyoruz peki paramız neden azalıyor?

TÜİK’in açıklamış olduğu resmi verilere göre 2022 yılının 3. Çeyreğinde milli gelir %3,9, tarım %1,1, sanayi %0,3, inşaat -%14,1, finans %21,6 büyümüş. Bu verilerden de görüleceği üzere yılın sadece 3. Çeyreğinde bankalar büyümesine büyüme katmış.

Peki ya maaş alan emekçilere ne olmuş bu 3. Çeyrekte bir bakalım. Emekçilerin milli gelirden aldığı pay %26,3 iken sermayenin aldığı pay ise 54,8 olmuş. 2020 yılının 3. Çeyreğinde ise emeğin milli gelirdeki payı %30,1, 2021 de %29,5’ti. 2020 yılının 3. Çeyreğinde sermayenin milli gelirdeki payı %54,4 iken 2022 yılının 3. Çeyreğinde bu pay %54,8 oldu. Peki bunun parasal karşılığı ise emekçinin payının 2021 yılında 67.6 milyar dolar iken bu yılın 3. Çeyreğinde 63.5 milyar dolara DÜŞTÜ. Sermayenin aynı şekildeki geliri ise 2021 yılında 123 milyar dolardan 132.3 milyara dolara YÜKSELDİ. Emekçinin milli gelirdeki payının yıllar içerisinde düştüğü remi verilerle gün gibi ortada. Bütün Dünya Ukrayna-Rusya savaşı içinde küçüldü, biz büyüdük diyenlere soruyorum. Kim büyüdü? Emekçi değil, zenginler büyüdü, onlar zenginliklerine zenginlik katarken, emekçinin büyümesi yerin altına doğru oldu.

İşte emekçinin her geçen gün nasıl fakirleştiğinin resmi verileri bunlar. Suçu üç harfli market zincirlerinde, patateste, soğanda aramanın bir anlamı yok. Suçun ekonominin kötü yönetiminde olduğu aşikar. Göz göre göre halka söylenen sizi faize yedirtmeyeceğiz laflarının boş olduğu finansın sadece üç ayda %21,6 büyümesinden belli.

Asgari ücreti yükseltmenin ne faydası olacak soruyorum size? Emekçinin cebindeki para her geçen gün enflasyonun altında ezilmeye devam ettikçe, arttırsan ne olacak? Sorunun çözümünü bulmadıkça, temeline inmedikçe ne fayda? Küçük esnaf bu işçinin maaşını nasıl verecek? Ekonomi durma noktasına gelmişken, insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için bile kırk tane market, dükkan gezerken, cep delik cepken delikken, kepengi açık iş yeri bulmakta zorlanacağız bu gidişle.

Gerçekler ortada. Kafada kırk soru. Cevap yok, çözüm yok, sorun çok. Sonumuz hayrolsun…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar