En büyük soygun 28 Şubatta yapıldı##hb_manset.gif

En büyük soygun 28 Şubatta yapıldı##hb_manset.gif

Gazeteci Mehmet Baransu Gerede Terminal düğün salonunda düzenlenen “Türkiye'nin Demokratikleşmesinin Önündeki Engeller” konulu konferansta flaş açıklamalarda bulundu. 28 Şubat sürecindeki medyada,...

Gazeteci Mehmet Baransu Gerede Terminal düğün salonunda düzenlenen “Türkiye'nin Demokratikleşmesinin Önündeki Engeller” konulu konferansta flaş açıklamalarda bulundu. 28 Şubat sürecindeki medyada, baskıdan dolayı gazetecilerin sınırlandırıldığını vurgulayan Baransu sahnelenen oyun arkasında Türkiye'nin hiç olmadığı kadar soyulduğunu belirtti.

 

Taraf gazetesi yazarı Gazeteci Mehmet Baransu, Çarşamba akşamı Gerede Sanayici ve İş Adamları Derneği (GESİAD) ve Gerede Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği “Türkiye'nin Demokratikleşmesinin Önündeki Engeller” konulu konferansa katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Gerede terminal salonunda düzenlenen konferansta Geredelilerle bir araya gelen Baransu 28 Şubat sürecindeki medyada, baskıdan dolayı gazetecilerin sınırlandırıldığını, sahnelenen oyun arkasında Türkiye'nin hiç olmadığı kadar soyulduğunu belirtti. Baransu, “Türkiye'de sırtını devlete dayayıp büyümüş bir iş kesiminin var, bunlar bugüne kadar pastanın büyük bir kesimini paylaştılar, şimdi bu mücadelenin altında pastayı kaybetmemek var. Türkiye'nin demokratik hukuk devletine yükseleceği yolda 100 basamak olduğunu düşünürsek; Türkiye, şu anda 3. basamakta, bir gün bazı karanlık siyasetçilerin sorgulandığını görürseniz 40. basamakta, iş dünyasından bazıları sorgulanırsa 70. basamaktayız demektir. Derin devletin mantığı şöyle işliyor; kişileri yönlendirmek üzere seçilmiş kişilerin geçmişte bir açığı varsa onunla sıkıştırıyor, yoksa tuzak kurup bunun üzerinden şantaj yapıyor. Bu duruma fırsat vermemek için insanların düzgün yaşaması gerekir. Türkiye, muhakkak hukuk devleti olacak, bunun en kısa sürede olması için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Bu noktada 12 Haziran seçimi çok önemli." Şeklinde konuştu.

 

Zamanında bu ülkede 4-5 yaşındaki çocukları fişlediler

Türkiye’de düne kadar bir takım olayların, yazılmadığını ya da yayınlanmadığını söyleyen Baransu; “Türkiye´de bugüne kadar bu böyle oldu. Siyasetten korktular, askerden korktular, emniyetten korktular. Benim eşim bile savcıya ifade vermeye giderken tedirginlik yaşıyor. Çünkü ben ve gazetem başta olmak üzere eşim de fişleniyor ki zamanında bu ülkede 4-5 yaşındaki çocuklar bile fişlendi. Bu tedirginlik nereden kaynaklanıyor, sistem hemen hemen her yerde var. 28 Şubatta inanılmaz şeyler oldu bu ülkede. Bir insan başörtülü diye, kürt diye, alevi diye tırnak içerisinde ´devlet düşmanı´ tanımlamasına girdi. Bunlar normal karşılanıyor bu ülkede. Aslında hepimizin ruhen bir sorunu var. Çünkü biz bunları bugüne kadar normal karşıladık. Normal karşılandığı için ben ve benim gazetemin yazdıkları sıra dışı algılanıyor."şeklinde konuştu.

"Pimi çekilmiş bombayı askerin eline verdiler"

 

´Pimi çekilmiş el bombasını askerin eline verdiler´ haberiyle bana ödül verdiler" diyen Baransu, "Bir asker uyudu diye el bombasının pimi çekilip eline veriliyor, 1 saat tutturuluyor. O bomba patlıyor, 4 kişi şehit oluyor ve bize bu olay kazara oldu diye açıklanıyor. Bu olay Genelkurmay´a araç devrildi, 4 asker şehit oldu diye faks çekiliyor. Ve bu faks ben haberini yaptıktan sonra yırtılıp atılıyor. Kendimi şehit olan askerlerin annesi babası yerine koyuyorum. Bunu yazmazsam yastığa kafamı rahat koyamam; koyarsam kendi çocuklarıma ihanet etmiş olurum. Bunu yaptım diye büyük gazeteci yaptılar beni. Ancak yaptığım şey büyük gazetecilik değil, normal işimizi yapıyoruz" dedi. Baransu Türkiye´nin muhakkak hukuk devleti olacağını bunun en kısa sürede olması için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini belirterek bu noktada 12 Haziran seçimlerinin çok önemli olduğunu belirtti. Sorulan soruları yanıtlayan Mehmet Baransu´ya GESİAD Başkanı Erol Calp ve Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın tarafından günün anısına hediye takdim etti. Gelen misafirlere kitaplarını imzalayan Mehmet Baransu saat:23.00´da Terminal Düğün Salonu´ndan ayrıldı.Baransu: Türkiye'nin hukuk devleti olması için herkes üzerine düşeni yapmalı - BOLU başlıklı ve Gazeteci Yazar Mehmet Baransu, Türkiye'nin muhakkak hukuk devleti olacağını, bunun en kısa sürede olması için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini belirtti özetli haberi okudunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.