Erken teşhis Hayat kurtarır

Erken teşhis Hayat kurtarır

Bolu’da Tıp Fakültesi ve Belediye'nin işbirliği ile '5 Bin Kadına Kemik Okulu' projesi kapsamında, kadınlara kemik erimesi hakkında eğitim verilerek, kemik ölçümleri yapıldı. Kadınlarda sıklıkla görülen...

Bolu’da Tıp Fakültesi ve Belediye'nin işbirliği ile '5 Bin Kadına Kemik Okulu' projesi kapsamında, kadınlara kemik erimesi hakkında eğitim verilerek, kemik ölçümleri yapıldı.

Kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesinin önemini ve koruma yöntemlerini anlatmak için Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Bolu Belediyesi'nin katkılarıyla "5 Bin Kadına Kemik Okulu" projesi hazırlandı. Kadınlar billboardlar ve anonslarla eğitime çağırıldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şirzat Çoğalgil, belediyenin eski nikah salonunda Salı günü başlayan eğitimde kadınlara osteoporozun önemi ve korunma yöntemlerini anlattı. Yaklaşık 2 saat süren eğitimin ardından kadınların ücretsiz olarak kemik ölçümleri yapıldı. Kemik erimesi tespit edilen kadınlara Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gelmeleri için muayene sırası verildi. Haftada bir gün düzenlenecek ve 6 ay sürecek eğitim sonunda en az 5 bin kadının kemik erimesi rahatsızlığına karşı eğitimden geçirilmesi, kemik ölçümlerinin yapılması hedefleniyor. Proje çerçevesinde hedeflerinin kadınları eğitmek olduğunu belirten Prof. Dr. Şirzat Çoğalgil, "En az 5 bin kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu daha fazla da olabilir. Kemik erimesi riski olan bayanları tespit edeceğiz. Bu kişileri daha sonra tedavi edeceğiz. Kemik erimesi bayanlarda hormon yapıları nedeniyle çok sık görülüyor. Bu nedenle kadınların mutlaka kemik erimesini öğrenmeleri gerekiyor. Gelen bayanların kemik ölçümleri yapılıyor. Burada kaç kişide, ne kadar kemik erimesi olduğu ortaya çıkacaktır. Böylelikle Bolu'daki kemik erimesi profili ortaya çıkmış olacak" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.