Muharrem Demirel

Muharrem Demirel

Eski Tas Eski Hamam

‘Yıkalım, yerine çok katlı bina yapalım’ haberlerini okuyunca, ‘Eyvah’ dedik.‘Buranın akıbeti de hemen yanında bulunan, önce Memleket Hastanesi, sonra okul, daha sonra yurt olarak kullanılan bina gibi mi olacak?’

Tescilliydi, tescilsizdiderken, çok şükür 2013 yılında bilirkişi raporları ile ve mahkeme kararı ile kurtuldu, yeniden tescillendi.

Neresi mi?

Kızılay Hamamı!

***

Bahçelievler Mahallesinde bulunan hamam, yıkılmaktan kurtulmuştu kurtulmasına da böyle harap bir görüntü altında bırakılamazdı.

Kızılay Bolu Şubesi Başkanı Muhsin Kınacı Kardeşimizin30 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklamasında ki, ’ …iki ay sonra ihaleye çıkmayı planlıyoruz. Gerekli izinleri aldıktan sonra bir yıl içerisinde Bolu’muza hizmet verecek çok güzel bir tesisi hazırlayacağız”müjdesi ile sevindik.

***

De…

Sonrasını ŞÖYLE YAZMAK İSTERDİM.

‘Araya pandemi girdi, sonra yap-işlet- devret modeliyle ihaleye verilecek olan binanın yapım maliyetleri aşırı bir şekilde arttı. Restorasyona talipli çıkmadı. Bu olumsuzluklara rağmen KIZILAY, ‘Biz güçlü bir kuruluşuz’ dedi. İşi bir şekilde halletti, harabe gitti, yerine muhteşem bir eser geldi.

Hamamın dışına harika bir çevre düzenlemesi yapılmış. Yemyeşil çimenler, rengârenk bitkiler ‘hoş geldiniz’ diyor misafirlere.

Geleneksel Türk mimarisine uygun olarak restore edilen hamam ise dış görünüşü ile ‘Yazık etmişiz tarihimize’ derken,harabe halde duran KATİRCILAR HANIna da bir mesaj mı yolluyor ne?

Hamamın içine girdiğiniz de buraya bir sanatçı gözü ile bakan, ortaya muhteşem bir eser çıkaran iç mimarlara şükranlarını sunuyor insan.

Girişteki ahşap kısımlar, süslemeler ile nakış nakış işlenmiş, hamamın içindeki duvarlar ise çiniler ile bezenmiş, yerler bembeyaz mermerler ile döşenmiş.

Selçuklu, Osmanlı motifleri ile süslenmiş duvarların önlerine yerleştirilmiş, üzerine taçlar işlenmiş kurnaları ve musluklarıyla, renk uyumuna uygun yapılmış göbek taşıyla, ılıklık ve sıcaklık mekânında bulunan kubbeler ve fil gözü aydınlatmalarıyla muhteşem bir eser çıkmış ortaya.

Gelin hamamı geleneğimiz devam ediyormuş burada. Bugüne özel nakışlı havlular, özel peştamallar, sedef kakmalı takunyalar, meyve kokulu sabunlar, kınalar, özel keseler veriliyormuş misafirlere.

Sonra içerde başlıyormuş eğlence.

Bir yanda, kurna başında hanım sultan edası ile oturmuş kaynanalar, öbür yanda ise gelinlik kızlar...

Sonrası;hamam tasları bakırdan, ister def yap eğlen ister su dök yıkan.

Uzatmayayım efendim, saunası, spor salonu, kafeteryası ile çok güzel bir eser çıkmış ortaya.

Her türlü zorluğun üstesinden gelerek hem Bolululara hem de Bolu turizmine katkı verecek olan bu projeyi hayata geçiren Kızılay Bolu Şubesi Başkanı Muhsin Kınacı kardeşimizi kutluyorum.’

***

Yukarıda da ifade ettiğim gibi diyemiyorum işte. Muhsin kardeşimizi tanımasam bilmesem‘Beceremedi’ diyeceğimde, sanki onu da aşanbir şeyler mi var ne? Bir yerlere takıldı kaldı bu güzel ve anlamlı proje

KIZILAY HAMAMIne yazık ki, ESKİ TAS, ESKİ HAMAM.Bina sanki harabe, etrafı ise viran…

05.02.2023

Muharrem Demirel

Önceki ve Sonraki Yazılar