GAZETEMİZİN KÖŞE BAŞLARI

Yazımın başlığını “GAZETEMİZİN KÖŞE BAŞLARI” olarak koydum. Okuyucularım onu “GAZETEMİZİN KÖŞE TAŞLARI” olarak da okuyabilirler. İlgilenenler bilirler ki gazetelerin önemli kimliklerinden biri şekil kimliği ise ikincisi de fikir ve düşünce kimliğidir. Şekil kimliğini gazetenin sayfa düzeni yani mizanpajı ve hurufatı oluşturur. Her gazete sayfa düzeni ve kendine has hurufatı ile birlikte ayrı bir karakter ve kimliğe bürünür. Onun sahip olduğu bu karakter kendini diğer gazetelerden kolayca ayrılmasına sebep olur ve siz onu bu şekil kimliğiyle hemen tanıma fırsatı bulursunuz. Ayrıca haberlerle ilgili fotoğrafların ilk sayfada yerleştirilmeleri bile gazetenin egemen karakterini yansıtır. Öyle ki, gazetenin ismini görmeden sayfa düzeniyle gazeteyi tanıyabilirsiniz. Gazetelerin diğer bir kimliği de fikir ve düşünce kimliğidir. Onun bu kimliğini genelde gazetenin başyazarı ve köşe yazarları temsil eder. Mesela bir dönem milliyet gazetesinin fikir ve düşünce kimliğini merhum Abdi İpekçi, Cumhuriyet gazetesinin kimliğini merhum Uğur Mumcu, Tercüman gazetesinin kimliğini merhum Ahmet Kabaklı, Yeni İstanbul gazetesinin kimliğini Merhum Gökhan Evliyaoğlu ve Yeni Sabah gazetesinin kimliğini de Merhum Safa Kılıçoğlu temsil ederdi. Neredeyse adı geçen gazeteler basınımızda o yazarların fikirlerini ve renklerini temsil ederdi. Köşe yazarlarından Hasan Pulur, Kadircan Kaflı, Çetin Altan, Mümtaz Soysal, Ergun Göze yazdıkları gazetelere fikri renklerini veren unutulmaz köşe yazarlarıdır.

Bizim gazetede yerel basında bu kimlikleri taşıyan uzun soluklu bir gazete olmanın gururunu yaşamaktadır. Tam otuz üç yıl Bolu basınının öncüsü olmak başarısını bu kimlikleriyle temsil etmektedir. Bu süre içinde çok önemli yazarların yazılarıyla resmi geçit yaptığı GÜNDEM gazetesinin bence unutulmazları arasında Merhum hocamız Mustafa Namdar gelmektedir. O her gün yazdığı kısa fakat önemli köşe yazılarıyla gerçekten Bolu’muzun gündemine ışık tutmuştur. Hiçbir derneğin, sendikanın, vakfın ve odanın faaliyetini gözden kaçırmaz, hepsini ayrı, ayrı takip eder ve faaliyetlerini gazetedeki yazılarıyla yansıtırdı. Üyesi olduğu birçok dernek ve vakfın yönetiminde ömrünün son anına kadar çalışmış mümtaz bir kişiliktir. Gelecekte Bolu hakkında araştırma yapanlar, Merhum Mustafa Namdar Hocamızın yazılarını gözden kaçırırlarsa araştırmalarının eksik ve yetersiz olduğunu peşinen kabul etmelidirler. En son Üniversitemiz ve Bolu kalkınma vakfı onun alın teri ve renginin izlerini taşımaktadır.

Son dönemde onu takip eden değerli mensuplarımız gazetemizde boy göstermeye başladılar. Muharrem Demirel ve Mutafa Cop Merhum Mustafa Namdar Hocamızın izini takip ettiklerini göstermektedirler. Bütünüyle Bolu üzerine eğilen bu dostlarımız yazılarıyla kentimize büyük hizmetler yapmaktadırlar. Bolu’da yönetim sorumluluğu üstlenen bütün idarecilerimizin bu dostlarımıza gönül kapılarını açmaları ve kendilerine hizmet imkânı tanımaları hem Bolu’muz için hem de kendi başarıları için bulunmaz fırsat olacaktır. Onların yönlendirici yazıları gazetemizin hizmet kimliğini ve rengini yansıtması bakımından da bizim adımıza büyük bir kazançtır.

Bunun yanında yazılarıyla zaman zaman okuyucuların karşısına çıkan Makinist imzalı yazarımızın iğneleyici ve ilgilileri ikaz edici yazılarının da gazetemiz fikri kimliğini ve rengini öne çıkardığını önemle belirtmeliyim. Kim olduğunu bilmediğim ve gazete sahiplerinin ismini bir sır olarak sakladıkları bu yazarımızın yazılarına ara vermeden devamının Bolu siyasi ortamına nizam vereceği kanaatini taşımaktayım. İlhami Candemir beyefendinin “Sayın okuyucularım” diye başlayan yazılarını uzun bir ömrün ve birikimin damlaları olarak görüyor, projektörlerini Bolu’muza döndürmesinin daha faydalı olacağına inanıyorum. Ulusal basında örneklerinin daha çok kaleme alındığı konularda kulaç atmamasını ve gözlüğünün buhar tutmuş sol camını silmesini temenni ederim.

Bunların yanında siyasi tartışmaların odağı haline gelen Hayrettin Aytar, aramıza yeni katılan genç avukat Ceren Aksu da gazetemizin değişik renk ve desenlerini oluşturmaktadırlar. Kendilerine uzun soluklu ve başarılı bir gelecek dilerim. Yine gazetemizin yeni simalarından Mutlu Bilge farklı bir görünümle aramıza katıldı. Kendisinden okuyucularımızın farklı ve değişik şeyler kazanacağına inandığım bu arkadaşla en kısa zamanda tanışmak isterim. Uzun zamandır okuyucularıyla baş başa olan ve önemli bir ihtiyaca cevap verdiğine inandığım Onur Ustaoğlu’nu hatırlatmak isterim. Konuşan yazıları toplumun önemli bir kesimine dikkatimizi çekmesi bakımından gazetemizin egemen renklerinden birini oluşturmaktadır. Kendisini alkışlıyor, başarılar diliyorum. Gazetemizin akademik rengini şüphesiz Suat Tosun oluşturmaktadır. Bir gazetenin köşe yazısından öte ilmi ve akademik değere haiz yazıları geniş bir okuyucu kitlesi tarafından dikkatle takip edilmektedir. Seçimler yaklaşırken kamuoyu yoklamaları ve sonuçlarını yorumlayan Nizamettin Yıldırım ise gazetemizin çok önemli bir rengini oluşturmaktadır. Yorumları ve bulduğu sonuçlarla bazı kesimlerin husumetini üzerine çeken Nizamettin Yıldırım bir yerel basının boyutlarını aşan renk ve değerlendirmeler ifade etmektedir. Önümüzdeki siyasal gelişmelere ışık olacak bulgu ve değerlendirmelerinin Bolu’muz için ve Bolu’daki siyasi partiler için önemli olacağını şimdiden görüyor ve gayretlerini daha da sıklaştırmasını diliyorum.

Son olarak Boluspor’un Birinci ligdeki durumunu gazetemizin değerli spor yazarı Aydın Hitit’ten takip ediyoruz. Kulüp içindeki gelişmeleri, yönetici ve taraftar gurupları arasındaki birliği ve zaman, zaman oluşan gerilimleri onun köşesinden takip ediyoruz. Onun yazılarıyla ümitleniyor ya da hayıflanıyoruz. Bize ve Bolu sporlulara güzel mesajlar vermesini diliyorum.

Gazetemizin otuz üçüncü kuruluş yıldönümünde kısaca köşe başlarını tutanlarla onun fikir ve düşünce yapısına ışık tutmaya, rengini okuyucularımızla paylaşmaya çalıştığım bu yazıda unuttuğum ya da atladığım kimselerin olduğunu biliyorum. Başta emekleriyle okuyucularımıza böyle değerli bir gazete çıkaran çalışanlarını, Sayın Hüseyin Aykan ve Sayın Erhan Beykoz’u zikretmek isterim. Ben herkese başarılar diliyor, nice otuz üç yıllar dileğiyle BOLU GÜNDEM’E düşünce ve renk kimlikleriyle iyi gelecekler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar