Geleceğe güvenle bakıyoruz

Geleceğe güvenle bakıyoruz

İzzet Baysal’ın Bolu’ya en büyük armağanı olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, gelişimini büyük bir hızla sürdürüyor. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, üniversitenin fiziki...

İzzet Baysal’ın Bolu’ya en büyük armağanı olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, gelişimini büyük bir hızla sürdürüyor. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, üniversitenin fiziki mekânları, yeni açılan birimleri, öğrenci ve öğretim elemanı itibarıyla her anlamda büyüdüğünü belirterek, yeni akademik yılda öğrenci sayısının 22.000’e ulaşacağını bildirdi.

 

Prof. Dr. Hayri Coşkun, 2011-2012 Akademik Yılı öncesinde üniversitenin öğrenci sayısının gelişimi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Diş Hekimliği Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Seramik Bölümleri’ne ilk defa öğrenci alındığına dikkat çeken Coşkun ; “Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Kimya, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı Bölümlerinin ikinci öğretimleri de yeni akademik yılda eğitime başlayacaktır. Gerede Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programı ikinci öğretimi, Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık programı ikinci öğretimi ve Mudurnu Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı’na ilk defa öğrenci alınmıştır. Yeni açılan bölümlerimize toplam 436 öğrenci alınmıştır. Ek kontenjanla öğrenci almayı planladığımız Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu’nda Dış Ticaret ve Gıda Kalite ve Kontrol Analizi programları ile Mudurnu Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon programlarına öğrenci verildiği takdirde bu sayıya 95 öğrenci daha eklenecektir. 508 öğrencimiz ise af ile bölümlerine geri dönmüştür.” Şeklinde konuştu.

 

Öğrenci sayımız 22.000’e ulaşacak

Öğrenci sayısının 2006, 2007 ve 2008 yıllarında yaklaşık 16.000 iken bu sayının 2009 yılında 17.500, 2010 yılında 18 bin 710 rakamına ulaştığını vurgulayan Coşkun; “Yeni akademik yılda öğrenci sayımız yaklaşık 22.000’e ulaşacaktır. Bu artışın yeni açılan bölümlerle önümüzdeki yıllarda da devam etmesini beklemekteyiz.” Dedi. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun sözlerini şu şekilde tamamladı;”Her yıl olduğu gibi bu yıl da en yüksek puanla Tıp Fakültesi öğrenci almıştır. Tıp Fakültemize en yüksek puanla gelen öğrencimizin puanı 525.257’dir. İkinci sırada en yüksek puanla öğrenci alan fakültemiz, yeni açılan Diş Hekimliği Fakültesi olmuştur. Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilk sırada yerleşen öğrencimizin aldığı puan ise 503.430’dur. Üçüncü sıraya baktığımızda Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin Mimarlık Bölümünü görüyoruz. Mimarlık Bölümünü tercih eden adaylar içindeki en yüksek puan ise 472.537 olmuştur. Eğitim Fakültesi en yüksek 498.575 puanla İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümüne, Fen Edebiyat Fakültesi en yüksek 461.367 puanla Psikoloji Bölümüne, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi en yüksek 422.046 puanla İşletme Bölümüne, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu en yüksek 515.360 puanla öğrenci almıştır. Üniversitemizin yeni öğrencilerini başarılarından dolayı kutluyor ve tüm öğrencilerimizle birlikte başarılı bir eğitim dönemi diliyoruz.”Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 2011-2012 Akademik Yılı, 26 Eylül 2011 tarihinde başlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.