Gençlere yer vermeyenlere bizde oy vermeyeceğiz

Gençlere yer vermeyenlere bizde oy vermeyeceğiz

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bolu Temsilciliği ve Bolu Kent konseyi gençlik meclisi üyeleri “Geç değil Genç “ kampanyası kapsamında Bolu’da ki siyasi partileri ziyaret etmeye başladılar. Kampanya...

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bolu Temsilciliği ve Bolu Kent konseyi gençlik meclisi üyeleri “Geç değil Genç “ kampanyası kapsamında Bolu’da ki siyasi partileri ziyaret etmeye başladılar. Kampanya kapsamında ilk etapta CHP, Has Parti ve DSP’yi ziyaret eden gençler 2006 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 25’e indiğini vurgulayarak; “Şimdi sıra siyasi partilerde… Listelerinde gençlere yer vermeyenlere bizde oy vermeyeceğiz. Bu yüzden siyasi partilerilerimizle görüşerek 2011 seçimlerinde gençlerin seçilebilir yerlerden aday gösterilmesini sağlayacağız” şeklinde konuştular.

 

Toplum Gönülleri Vakfı ve “Bolu Geç değil Genç” kampanyası Koordinatörü Zeynep Burcu Şahiner ile Bolu Kent Konseyi Gençlik meclisi başkanı ve Kampanya temsilcisi Tuncay Çelik “Gençlere yer vermeyene oy vermiyoruz, Geç değil, Genç!” kampanyası çerçevesinde ilimizdeki siyasi partileri ziyaret etmeye başladılar. İlk olarak Halkın Sesi Partisi Bolu il başkanı Abdullah Uzun’u ziyaret eden kampanya üyeleri çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.2006 yılında gençlerin karar alma mekanizmalarında yer almasını sağlamak amacıyla uygulanan “Seçilmek İstiyorum” kampanyası ile Anayasa değişikliği sağlandığını ve ülkemizde seçilme yaşı’nın 30’dan 25’e indirildiğini söyleyen Zeynep Burcu Şahiner “Ancak bu değişiklik yasal mevzuat gereği 2007 seçimlerinde uygulanamamıştır. Ortalama yaşı 29 olan ülkemizde nüfusun %26’sını 15-29 yaş arası gençler oluşturmaktadır. Buna rağmen, 23. Dönem TBMM Milletvekillerinin yaş ortalaması 54 ‘tür. Ülkemizde 30 yaş altı 15 milyon genç seçmen bulunmaktadır.2011 yılı 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yaklaşırken, seçilme hakkımızı hatırlatmak ve takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Gençlerin demokratikleşme süreçlerine katılımını bir gereklilik olarak gören tüm siyasi partilerin, genç milletvekili sayısının arttırılması, 25-30 yaş arasında gençlerin siyasete etkin katılımı ve bütüncül bir gençlik politikası oluşturulması konusunda sorumluluk alması gerekmektedir.”dedi. Süreç ile ilgili olarak bilgi veren Tuncay Çelik ise Gençlerin karar alma mekanizmalarında aktif ve etkin katılımını desteklemek, 15 milyon oy kullanan gencin seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkını savunmak, temsiliyette adalet ilkesini ve demokrasiyi desteklemek ve bütüncül bir gençlik politikasını oluşturmanın tüm siyasi partilerin sorumluluğu kapsamında olduğunu vurgulayarak; “Gençlik bakış açısını yansıtacak bütüncül bir gençlik politikasının destekçisi olacak bütün milletvekili adaylarını sözleşmeye çağırıyoruz. Bizler 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşecek Milletvekili Genel Seçimlerinde 25-30 yaş arası gençlerin milletvekili olarak seçilebilecek yerlerden aday gösterilmelerini talep ediyoruz. Aynı zamanda gençlerin milletvekili aday adayı ve adaylık süreçlerinin kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. Bu kapsamda ülke çapında “Geç Değil Genç!” kampanyasını başlatıyor ve diyoruz ki “Gençlere Yer Vermeyene Oy Vermiyoruz!” şeklinde konuştu.

 

Kampanyanızı tüm gücümle destekliyorum

 

Kampanyayı tüm gücüyle desteklediğini söyleyen HAS parti Bolu il başkanı Abdullah Uzun genel başkan Numan Kurtulmuş’un akademisyen kökenli olduğuna dikkat çekerek ; “Gençlerle arası her zaman iyi olan ve genç olgusuna en fazla önem veren partilerinin başında gelmekteyiz. Partimizde uygulanan aktif üyelik sistemi sayesinde tüm üyelerimizin vekillerini belirleme hakkı doğmuştur. Eğer kendi içinizden belirleyeceğiniz bir adayı bana önerirseniz onun Listede etkili bir yerden gösterilmesi için elimden gelen her türlü çabayı sarf ederim.”dedi. Uzun Has Parti'ye adaylık başvurusunda bulunan 30 yaş altı milletvekili aday adaylarının başvuru ücretinden muaf tutulacağını da hatırlatarak “Kampanyanızı tüm gücümle destekliyorum” dedi.

 

CHP öncü görevini yerine getirecektir

 

Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret eden Toplum Gönüllüleri Vakfı Bolu Temsilciliği ve Bolu Kent konseyi gençlik meclisi üyeleri CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu ile CHP Bolu Gençlik kolları başkanı Ozan Aksu’ya çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Türkiye’deki Üniversite mezunlarının her sene % 40’nın işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyleyen Aksu;”Bu yüzden gençlerin yönetimde çok daha fazla söz sahibi olması gerekiyor. Türkiye’ye Demokrasiyi getiren ve Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren partimiz bu konuda ki öncü görevini en iyi şekilde yerine getirecektir.”dedi. Ziyaretten büyük bir memnunluk duyduğunu söyleyen CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu ise gençlere aday listelerinde en fazla yer veren partilerden biri olduklarını vurgulayarak; “Örneğin şu anda milletvekili aday adayımız Mehtap Özcan Mısırlıoğlu sadece 32 yaşındadır. Kampanyayı yürekten destekliyorum” biçiminde konuştu.

 

Gençlerimiz daha etkin yerlere gelmeli

 

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bolu Temsilciliği ve Bolu Kent konseyi gençlik meclisi üyelerinin DSP ziyareti sırasında konuşan Demokratik Sol Parti Bolu il başkanı Mehmet Özpek ise Gençlerin adaylık listelerinde daha etkin yerlere gelmesi gerektiğini vurgulayarak; “Bu yüzden kampanyanızı destekliyoruz. Genel başkanımız Masum Türker milletvekilliği yaşının daha da aşağıya düşürülmesini öteden beri savunur ama milletvekili olacak gençlerimizin kültürlü, eğitimli ve tecrübeli olması da gerekmektedir. Bu olgu çok önemlidir” dedi. Özpek Genel merkeze gençlerden milletvekilliği için başvuru ücreti alınmaması yönünden öneri götüreceğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.