Gençleştirme programları devam ediyor

Gençleştirme programları devam ediyor

Bolu Orman bölge müdürlüğünün 2011 yılı Doğal Gençleştirme programının 2.700 hektar olarak gerçekleştirilmesi bekleniyor.   2011 yılı Doğal Gençleştirme programı tüm hızıyla...

Bolu Orman bölge müdürlüğünün 2011 yılı Doğal Gençleştirme programının 2.700 hektar olarak gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 

2011 yılı Doğal Gençleştirme programı tüm hızıyla devam ediyor. Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde 2010 yılında 2.787 hektar Doğal Gençleştirme çalışması yapılmıştı. Havaların yağışlı ve soğuk gitmesi sebebiyle Tohum dökümü ve çimlenmelerin İki ay gecikmeli olarak gerçekleştirildiğini açıklayan Bolu Orman bölge müdürlüğü yetkilileri “Temmuz ayının başından itibaren havaların ısınmasıyla Sarıçam ve Karaçamda beklenen çimlenmeler hızlı bir şekilde başlamış ve devam etmektedir. Kızılçam doğal gençleştirmesi yapılan Göynük Orman İşletme Müdürlüğünde çimlenmeler tamamlanmıştır. Kayında ise 2010 yılında Orman gülü temizliği yapılan sahalarda 2010 yılının bol tohum yılı olmamasına rağmen Nisan ayında başlayan çimlenmeler  % 50’ler seviyesine ulaşmıştır.” Dediler.2011 yılı Doğal Gençleştirme programı hakkında açıklamalarda bulunan Bolu Orman bölge müdürlüğü yetkilileri “Programa alınan bölmelerde yapılan incelemelere göre tahminlerin doğru olduğu ve 2011 yılının Kayın ağaç türünde Bol tohum yılı olduğun tespit edilmiştir. Düzce, Yığılca, Gölyaka, Mudurnu, Mengen, Gerede ve Bolu Orman İşletme Müdürlüklerinin 2011 yılı Kayın Doğal Gençleştirme programında olan bölmelerinden Ormangülü temizliğine ihtiyaç olan kısımlarında Ekskavatörle Ormangülü temizliği çalışmalarına ve Tohumlama Kesimlerine Start verilmiş ve çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca Gerede ve Aladağ Orman İşletme Müdürlüklerinde yapılan Kozalak sayımlarına göre 2011 yılının 2010 yılında olduğu gibi Karaçam ve Sarıçamda bol tohum yılı olduğu tespit edilmiş ve Tohumlama Kesimlerine başlanmıştır. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü olarak 1.850 Hektar olan 2011 yılı Doğal Gençleştirme programının 2.700 hektar olarak gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.”biçiminde konuştular.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.