Gerede çekim merkezi haline geliyor

Gerede çekim merkezi haline geliyor

Gerede belediyesinden yapılan açıklamada Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre ilçe nüfusunun 24.142 olarak belirlendiği açıklandı. Son verilere göre 24 Bin 142 nüfuslu Gerede'nin 11 bin 931'ini erkekler,...

Gerede belediyesinden yapılan açıklamada Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre ilçe nüfusunun 24.142 olarak belirlendiği açıklandı. Son verilere göre 24 Bin 142 nüfuslu Gerede'nin 11 bin 931'ini erkekler, 12 bin 211'ini ise bayanlar oluşturuyor.

 

Gerede Belediye başkanı Ömer Baygın Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre ilçe nüfusunun artış trendinde olduğunu söyledi. Başkan Baygın 2007 yılında ilk defa Adrese Dayalı Nüfus Sayımının gerçekleştirdiğini hatırlatarak;” Bu sistem çok zahmetli, zor ancak en gerçekçi sayım. Uzun bir süreçten ve alt yapı hazırlığından sonra yapılan sayımlarda nüfusumuz 22.000’lere düştü. 28.000’lerden 22.000’lere düşmesi İlçemizden başka yerleşim yerlerine göçten ziyade şişirilmiş rakamların gerçek nüfusa kavuşmasından ileri geldiğini düşünüyoruz. MERNİS´e göre belediyemizde bulunan sistemle daireler boş görünüyor ancak yaptığımız tespitlerde bu boş gözüken meskenlerde oturan aileler var. Belediye görevlileri aracılığıyla bu vatandaşlarımızı Nüfus Müdürlüğüne yönlendirdik, cezai müeyyideleri olduğunu hatırlattık. 31.12.2010 verilerine göre nüfusumuz 24.142 çıktı. Köylerde sayılıp şehirde yaşayan hemşerilerimiz var. Bunu kabul edemeyiz. Hizmeti alıp köy nüfusunda gözükmek bizi üzen bir uygulama. Hemşerilerimizi bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çünkü her bir vatandaşımız için İller Bankasından pay alıyor, bu payla Gerede’mize hizmet veriyoruz. Yaptığımız çalışmalarda görevli arkadaşlarımızın hatırlatmalarını dikkate alıp vatandaşlık görevini yerine getiren hemşerilerime teşekkür ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.