GERİ GERİ YÜRÜMEK Mİ ..!

Pek çoğumuz için yürümek otomatikleşmiş bir vücut hareketi.

Sıradanlaşmıştır ve bilinçli bir çaba gerektirmez. Bu sebeple yürüyüşün sağlık için yararlarını hatırlamayı ihmal ederiz . Oysa bu yürüyüşe biraz bilinç katılabilse, o zaman yürüyüşler, ruhsal ve fizyolojik, terapi kaynaklı çeşitlendirmelere, kimi düşünürler içinse; yaratıcılık ve üretkenliklerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Geçen hafta (30 Kasım 2022) Doğu Londra Üni. akademisyenlerinden fizyoterapist Jack McNamara makalesinde “ Geri geri yürüme” nin yaratacağı çok sayıda sağlık katkılarını sıralamış.

İleriye doğru yürürken otomatik pilotta olan yürüyüşü bırakıp, geriye doğru yürüyerek beynimizi ve vücudumuzu zorlamaya başlarsak ne olur?

Bu yön değişikliği yalnızca daha fazla dikkatimizi talep etmekle kalmayıp, aynı zamanda ek sağlık yararları sağlamakta imiş.

- Geriye doğru yürüdüğümüzde beynimizin bağlantılı olduğu ; dik durmak, görsel vestibüler ( dönme veya hızlı hareket etme) ve proprisektif (vücudun uzayda nerede olduğunun fark edildiği ) sistemler arasındaki koordinesi işlemi, ileri doğru yürümekten daha uzun süreci alır.Bu artan zorluk sağlık yararını da beraberinde getirir.

- Geriye dönmenin en iyi araştırılmış faydalarından birisi de “denge”yi geliştirmesidir.

-Geriye doğru yürümek , sağlıklı yetişkenlerde “ diz osteoartriti “olanlar için yürümeyi ve dengeyi iyileştirebilir.Daha kısa adım atmamıza neden olarak ,eklemlerimiz üzerindeki yükü azaltırken , alt bacak kasları için gelişmiş kas dayanıklığına yol açar.

-Eğimli arazilerde değişiklikler eklemek ,eklemler ve kaslar için hareket aralığını değiştirebilir.Topuk ağrısının azalmasına yol açar.

-Geriye doğru yürüyüşün getirdiği duruş değişiklikleri aynı zamanda lomber omurgamızı destekleyen kasların daha fazlasını kullanır. Kronik bel ağrısı olan kişiler için faydalı bir egzersiz olabileceğini düşündürür.

-Geriye doğru yürümek, nörolojik rahatsızlıkları olan veya kronik felç geçiren hastalarda dengeyi ve yürüme hızını belirlemek ve tedavi etmek için bile kullanılmıştır.

-Geriye doğru yürüyüş ,normal yürüyüşe nazaran sağlıklı kiloyu korumada daha etkili olur.Zira aynı hızda ileri doğru yürümeye göre neredeyse % 40 daha fazla enerji harcar.

NASIL UYGULANMALI ?

Geri geri yürüme basit olsa da kolay olduğu anlamına da gelmemelidir. Zira geri geri yürürken çarpabileceğimiz veya düşebileceğimiz engeller ve tehlikelerle karşılaşabiliriz .Bu nedenle güvenlik açısından birine çarpmayacağınız bir iç ve dış mekanda başlamak en iyisidir.

Bu yürüyüşte, vücudunuzu bükme ve omuzun üzerinden bakma zorluğuna direnin. Başınızı ve göğsünüzü dik tutun . Her adımda ayak parmağınızla geriye doğru uzanın, ayak boyunca ayak parmağından topuğa doğru yuvarlanın.

Bundan 10 yıl öncesinde, Ülkemizin değerli fizyologlarından Prof. Dr. Nurselen Toygar, geri geri yürüyüşü tavsiye etmiştir. Prof. Toygar ; ”Beynimizin bir numaralı düşmanı sıradanlıktır. Güçlü ve sağlıklı bir beyinin iyi çalışması için, onu şaşırtmanız gerekir .Başka yollardan gittikçe çevredeki değişiklik beyini de etkiler. Kısa mesafelerde geri geri yürüyün.”diyerek daha önceden uyarılarda bulunmuştur.

İnsanın kendini tanıması noktasında ve bedeninin bilmediğimiz yeteneklerini öğrenmesi ve paylaşması güzel bir şey olsa gerek.

Kaynaklar : Şafak İnce ( 2012) : Geri geri yürümek faydalıdır.Sarmaşık.

Jack Mc Namara (2022): Walking back wards has a suprising number of health benefits . The Conversation uk.

Önceki ve Sonraki Yazılar