Göynük, Sentetik Petrol’ün Mabedi olacak ##hb_manset.gif

Göynük, Sentetik Petrol’ün Mabedi olacak ##hb_manset.gif

Türkiye’nin ulaşım alanındaki enerji ihtiyacını karşılamak için en önemli yakıt türlerinden biri olarak gösterilen Sentetik Petrol için Göynük büyük bir fırsatı yakalamak üzere…...

Türkiye’nin ulaşım alanındaki enerji ihtiyacını karşılamak için en önemli yakıt türlerinden biri olarak gösterilen Sentetik Petrol için Göynük büyük bir fırsatı yakalamak üzere… MTA Marmara Bölge müdürü Ahmet Mahir Serdar Göynük’ün Hatıldağ ve Himmetoğlu bölgelerinde sentetik petrol’le ilgili arama çalışmalarının devam ettiğini ve önemli bulgulara ulaşıldığını söyledi.

 

Türkiye’nin acil olarak yönelmesi gereken yakıt türü olarak lanse edilen Sentetik Petrol için Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü Göynük’te önemli bulgulara ulaştı.

MTA Marmara Bölge müdürü Ahmet Mahir Serdar Göynük’ün Hatıldağ ve Himmetoğlu bölgelerinde sentetik petrol’le ilgili arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.2012 yılında Mengen ‘de de arama çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Serdar; “Bolu ili sınırları içindeki arazi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Himmetoğlu ve Hatıldağ’daki çalışmalardan elde ettiğimiz numunelerin yılsonunda analizlerini gerçekleştireceğiz. Analizlerin sonuçlarına göre 2012 yılında Mengen’de de çalışmalara başlayacağız.”dedi.

Sentetik Benzin üretiminde ilkel madde olarak en fazla linyit kullanılıyor. Linyit öğütüldükten sonra belli oranda demir oksiti ile karıştırılıyor. Elde edilen bu hamur özel fırınlarda 150 atmosfer basınç altında 450 derecede hidrojen ile muamele ediliyor. Bu olay sırasında gazlar, katı bir artık ve yağ kıvamında maddeler meydana geliyor. Yağ kıvamındaki bu maddelerden, ayrımsal damıtma ile vurgu yapmayan ve aşırı derecelerde kaynayan benzin elde ediliyor. Şu an için Türkiye’nin en acil olarak yönelmesi gereken yakıt türü, Linyit kömüründen üretilebilen sentetik petrol olarak ifade ediliyor. Petrol fiyatlarının 200 doları aşması durumunda tüm dünyanın yöneleceği yöntem olarak lanse edilen Sentetik Petrol Türkiye’de özellikle ulaşımdaki enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilmek isteniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.