N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

GÜZEL BİR GÜN

Son bir yıldır tüm umudumuz güzel bir güne kavuşmak elbette. Yaşanan acı ölümler, hastalığın pençesinde geçen dar zamanlar, doya doya sevdiklerimize sarılamadığımız, nefes alamadığımız sıkıcı anlar… Elbet geride bırakacağız bu günleri de. Gelecek güzel günlerin hayalini kurarken büyük vebal altında ezilenleri gördükçe inancımız bir kat daha artacak. Şükretmek gerekiyor. Alınan ahlara, yenilen kul haklarına yüce Mevla’nın elbet bir cevabı olacaktır. Oluyor da. Geç olur ama elbet olur. Kaçabileceğimizi sanmak, bir karşılığı olmayacağını düşünmek çok büyük hata. Bugün yaşadığımız hayatı güzellikler ile, doğruluk ve hakkaniyet ile geçirirsek yarınlarımız da elbette güzel olacaktır. Ancak kalben ve beynen uzaklaştığımız Allah, bize bedelini ödetecektir.

Kimisi bunu anlamayacak elbette, hiçbir zaman ‘yahu başıma bu iş geldi, dikkat edeyim’ demeyecekler var. Olsun. Onlar dikkat etmedikçe sorulan hesabı seyre dalan, ibretlikle izleyenler de hep var olacaktır. Sürüm sürüm sürünürken elimizden bir şey gelmemesi ne acı oysa. İbret alınması gereken zamanlardan geçiyoruz.

Güzel bir gün demişken, yarınlarımıza umut olacak gençlerimiz ve çocuklarımıza gerçekten aydınlık bir dünya bırakabilmenin arzusunu da her daim içimizde yaşamalıyız. Bugün yapılan birçok yanlış, bugün yapılmayan birçok doğru ve bugün atılmayan olumlu adım yarın ülkemizi bırakacağımız, geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimize ve çocuklara büyük bir zorluk çıkaracaktır. ‘Biz zorlukla yaşadık onlar da mücadele ederek yaşasınlar’ diye değil, zorluğu biz çekelim onlar daha emin, daha hızlı adımlarla yaşasınlar, yönetsinler diyebilmemiz gerekiyor. Yarınlar güzel olmayacaksa, yarınlara bir evlat getirmenin, evladımızı yetiştirmenin ne önemi var…

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mücadele, girdiği savaşlar ve yaptığı yeniliklerin ışığında yaşadığımız güzel zamanlarımız oldu. Bugün gerek ulusal gerek küresel anlamda ortaya çıkan zorlukları elbirliği ile atlatarak yarınlarımıza ışık olmamız şart. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar