Uzman Ekonomist Hatice Kolçak'tan dolar tahmini! Borsa, Altın, Gümüş ve KKM TL'ye geçiş hakkında her şey! Yatırımcı ne yapmalı!

Uzman Ekonomist Hatice Kolçak 6 Eylül Piyasa yorumu! Dolar tahmini, Borsa'da ne yapmalı.. ONS altın ne durumda.. Petrolde son durum ne? Her şey değer kaybediyor tek kazananı açıklıyor!

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

İşte Uzman ekonomist Hatice Kolçak'tan 6 Eylül piyasa yorumları:

BORSA’DA YÜKSELİŞİN DEVAMI İÇİN DİRENÇ AŞILMALI

Günaydın, hoş geldiniz. Borsayla başlayalım. Dün 8236 altıyla kapattık. Gayet güzel bir kapanış oldu. Yukarıda 8320, endeks tarafında bir direnç noktamız var O direnci aşmamız gerekiyor. Yükselişin devam edebilmesi için.

Dün 8090’lara kadar bir sarkma olmuştu. Dolayısıyla da diren seviyemizi 8320, aşağıda da 8060 takip ediyor olmamız lazım. bir süre belki bu destek ve diren seviyeleri arasında gidip gelebilir.

BREND PETROL NE OLACAK?

Şimdi petrol, brend petrol 90 doların üzerine zaten çıkmıştı. Ancak dün Rusya'dan gelen haberle beraber 90.10 bugün de 90.15’i gördü. Yani yükseliş devam ediyor. Peki ne oldu? Şimdi petrolde OPEC üyelerinin arz sıkıntı ve kısıntıları vardı biliyorsunuz

Onlar arzı kıstıkça petrol de yukarı çıkıyordu. Şimdi Suudi Arabistan gönüllü olarak her gün bir milyon varillik bir kısıntıya gitmişti. Ama bunu yıl sonuna kadar uzatacağını söyledi.

Rusya'dan benzer bir haber geldi. Yani kısaca OPEC üyelerinin başta Suudi Arabistan ve Rusya olmak üzere bunlar biz arz kısıntısı yapacağız dedikçe fiyatların yukarı çıktığını görüyoruz.

Çünkü aslında onlarda fiyatların yukarı çıkmasını istiyorlar. Burada beklenti 100 dolar’a kadar. Bir miktar daha 100 dolar’da kalma ihtimali bulunuyor.

PETROL YÜKSELİYOR AMA ENFLASYONU TETİKLİYOR!

Şimdi burada aslında dikkat etmemiz gereken şu. petrol fiyatları yukarı gidiyor ama bizi ilgilendiren kısmı enflasyonu tetikliyor olması. Çünkü dünyada da malum sıkılaşma döngüsünün neredeyse bitme noktasına yakınız.

Yani bitmedi ama yapılan faiz artışlarıyla neredeyse sonlara yaklaşmış durumdayız. Buradaki en büyük etken tabii enflasyonun düşmüş olması buradaki enflasyonu da düşüren en önemli etken petrol fiyatlarında yaşanan düşüştü.

Geçen sene Rusya, Ukrayna savaşıyla 134 dolara kadar çıkmıştı Brend petrol. Ama sonrasında geriledi. Yapılan teşvik vardı. Böylece bunlar aşağıya indikçe petrol tarafında enerji fiyatları aşağı indikçe enflasyonda da bir düşüş gördük.

Fiyatların tekrar yukarı doğru tırmanması, özellikle 100 dolara doğru kalıcı olması tekrar enflasyonu önümüze getirecek dünyayı dünyada tekrar yeni bir enflasyon dalgası yaratacak, çok önemli bir noktaya işaret ediyor.

MERKEZ BANKASI DAHA NE KADAR FAİZ ARTTIRABİLİR?

Çünkü zaten merkez bankaları oldukça sıkılaşmış durumda. Daha ne kadar fazla faiz artırabilirler? Veya daha ne kadar ne diyelim sıkılaşabilirler. Piyasalar bununla ne kadar dayanır? Cok ciddi anlamda dikkat etmemiz gereken ve takip etmemiz gereken önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum

Bu arada Amerika'da da ham petrol yüzde 1.3 fiyat anlamında arttı. Yani genel olarak petrol fiyatlarında dünyada bir yükseliş var arkadaşlar. Bu tabii bizim ülkemize de olumsuz yansıyacak.

BENZİN YENİ BİR KRİZ DOĞRABİLİR

Sadece benzin depolarımızda değil genel anlamda iğneden ipliğe her şeyde bir fiyat artışı önümüzdeki dönem görme ihtimalimiz çok yüksek görünüyor.
Tekrar sil baştan başa dönme ihtimalimiz var. Bu sefer maalesef dünyanın da kaldıracağı bir yük değil bu. Çünkü hem ekonomik öncü göstergeler oldukça düşük seviyelerde hem de dediğim gibi enflasyon tam düşmüşken tekrar hortlama ihtimali var.

Şimdi bu krizi, daha sonra bu Brent Petrollerin takip edeceğiz. Ne kadar yakınlaşacağız? Bakalım bir düşüş eğilimi gösterecek mi? Bunu yakın takip ediyor olacağız arkadaşlar..

EURO DÜŞÜYOR DOLAR DEĞER KAZANIYOR

Euro dolar paritesine bakalım. Burada 1.073’lere geldik. Burada ciddi bir geri çekilme var. Euro’nun aşağıya gelmesinin en önemli sebebi asıl dolar endeksi. Dolar endeksi güçleniyor. Dolar endeksi güçlendikçe tüm para birimleri karşısında dolar daha yüksek kaldıkça diğer para birimleri ne yapıyor? Aşağı iniyor. Yani değer kaybediyor.

Başka diğer bir önemli etken de Euro bölgesi de işler kötü gidiyor. Zayıflıyor. Dün gelen PMI verileri vardı. Euro bölgesinde bileşik satın alma PMI 46.7, hizmet PMI 47.9’a geldi. Zaten elinin altında oldukça zayıf. Fakat beklentilerin de altında gelmiş olması Euro bölgesinde işlerin durduğunu, ekonominin soğuduğunu gösteriyor.

Yani ekonomi veriler oldukça kötü. Ve şu andaki bu PMI verileriyle de iyi de olmayacağını görüyoruz. Hal böyle olunca tabii Euro bölgesinde şimdi onların da toplantısı var Avrupa Merkez Bankası'nın Çok da agresif. 1.25 baz puanlık bir faiz artışı bekleniyordu onlardan. Eğer yaparlarsa burada tekrar paritenin yukarı çıktığını görme ihtimal olacak. Fakat bu verilerle yapmama ihtimali daha da çok güçlenmiş oldu.

EYLÜL’DE FED FAİZ ARTIŞI

Eylül ayında FED'in de faiz artışı var. FED'ten daha çok pas geçmesi bekleniyor. Olur da Avrupa, ICB faizi arttırırsa tekrar parite güçlenir. Fakat bu gelen verilerle faizi Faizi arttırmama ihtimali yüksek görünüyor. Dolayısıyla palette yine bu seviyelerde düşük kalmaya devam edecekmiş gibi duruyor. Biraz daha verileri görüyor olmamız lazım. Avrupa'nın faiz artırıp arttırmayacağını anlamak için.

Fakat genel anlamda genel beklenti daha doğrusu en azından 1.25 geleceği yönündeydi. Şu anda bu beklenti oldukça düşük seviyelere gelmiş bulunuyor arkadaşlar.

Bugün Amerika'da PMI verileri gelecek. Orada da biraz ekonominin nasıl gittiğini görüyor olacağız. Amerika'da hizmet PMI beklentisi 51’di.

Elinin üstünde olması güzel. Fakat Amerika'da da işler bakalım nasıl gidiyor? Ekonomik öncü göstergeler olan bu verilerle beraber ekonomide de soğuma var mı yok mu? Nereye gidiyoruz? Yumuşak iniş mi? Sert iniş mi biraz bunları görüyor olacağız. Çünkü hem enflasyon, Amerika enflasyonuna çok az kaldı.

20 EYLÜL’E AZ KALDI

Hem de diğer taraftan 20 Eylül'e FED'in toplantısına çok az kaldı. Şu anda hala 20 Eylül'de FED'ten Pas geçmesi bekleniyor ancak önümüzdeki hafta ayın on üçünde gelecek olan Amerika enflasyonu var.

İşte Amerika enflasyonu yüksek bekleniyor. Bana göre, dolar endeksinin bu kadar yukarı çıkması yani güçlenmesi, güçlü bölgeye girmesinin ana sebeplerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Hem tahvile bir alım var. Yani tahvil tarafı yükseliyor. Hem dolar endeksi yükseliyor. Bu tarafa doğru bir gidiş var. Burası yükseliyor. Bu biraz dediğim gibi yani Amerika tarafında biraz enflasyonun önümüzdeki hafta beklentilerin üstünde geleceğini de gösteriyor.

Bir anlamda FED'ten de bir yirmi beş baz puanlık faiz artışı da eğer enflasyon güçlü gelirse gelecekte aynı zamanda geleceğini de gösteriyor.

ALTIN’DA BASKI VAR

Şimdi bu buranın tabii hala böyle güçlü olması, güçlü durması diğer taraftan ons altında baskı yaratıyor. 1940 dolarlardan 1928 dolara geldi. Ons Gümüş'te de keza aynı hareketi görüyoruz. Yani buralarda bir satış baskısı var

DOLARDA ALIM VAR, ONS ALTIN KRİTİK BÖLGEDE

Yatırımcı buradan çok o taraf güçlenir diye, daha çok dolar ve dolar tahvillerine doğru bir alım var. O da buraya olumsuz yansıyor. 1928 dolar. Ons altın hala kritik bölgelerde devam ediyor.

ONS 1985 DOLARI AŞMALI

Zaten satış baskısının devam edeceğini söylemiştik belli bir kanal içerisine gidip geleceğini söylemiştik. ONS tarafında ben 1985 dolar aşılmadığı sürece bir yükselişin başlayacağını söyleyemiyorum diye de söylemiştim size.

20 Eylül'e kadar bu baskı devam edecek. Yani ONS’ta geri çekilme tekrar enflasyonun yukarı çıkması. FED'in de ben yirmi beş daha yapacağım daha da agresif gideceğim demesiyle beraber böyle bir durumla karşılaştığımızda altındaki bu ihtimal biraz da güçlü duruyor.

Yani kısacası, 1900 dolarlara kadar tekrar geri çekilme olma ihtimali var. Tamamen Amerika enflasyonuna bağlı beklendiği gibi gelir. Beklentinin altında gelir. Yani yumuşak bir enflasyon gelir. O zaman da biraz güçlenme görürüz ama bu güçlenme dediğim gibi 1985 dolarlar aşılmadığı sürece yükseliş, 2000 dolar ve üstü başladı diyemiyorum.

Dolayısıyla bir şöyle; 1885-1945-1950 dolar arası git gel yaptı uzun bir süre. Yine bu kanal içerisinde bir süre daha git gel yapacağını düşünüyorum. En azından şimdilik arkadaşlar Şimdi petrol fiyatlarının tabii yukarı çıkması da aslında moralleri bozuyor bir taraftan. Çünkü petrol fiyatları yukarı çıktıkça dünyada enerji fiyatları yukarı çıktıkça, otomatikman bu enflasyonu tetikleyeceği için ve merkez bankalarında olumsuz anlamda uyaracağı için Yani Merkez Bankaları da başta Amerika Merkez Bankası FED olmak üzere onların da biraz elini kolunu bağlıyor.

Tam da sıkılaşma döngüsünün sonuna faiz artışlarının sonuna yaklaşmışken petrol fiyatlarının yukarı çıkmasını çok yakından takip ediyor olmamız lazım. Dediğim gibi orada çok bambaşka bir kriz bizi bekliyor olacak.

DOLAR / TL 26.70 ALIM FIRSATI VAR

26.84 bugün gördük sabah saatlerinde piyasalar açıldıktan sonra. Yani çok büyük bir değişim yok. 27’in altında yerinde sayıyor diyebiliriz. Bu da hani özellikle gram altın tarafında aslında aşağı gelirken bir yukarı gidiş değil tamamen alım fırsatı yaratıyor. Ama bu alım fırsatı dün de çok detaylı bir şekilde anlattım.

KISA VADELİ ALIMLAR İÇİN DİKKAT!

Kısa vade için çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yani ben buradan aldım. Kısa vadede bana para kazandıracak diye bir konu yok. Daha çok uzun vade şu anda tutmakta en az bir, bir buçuk yıl tutmak isteyenler için aslında alım fırsatı yaratıyor.

Çünkü kısa vadede ne kadarın, ne kadar doların tutulacağını, nerelerde yukarı çıkacağını tam olarak söylemek şu anda mümkün değil. Çünkü rasyonel politikalarla başladığımız yükselişe izin verdiğimiz ama sonrasında da tekrar baskının Devam ettiğini dolar TL'de görüyoruz.

DOLAR BURADA KALMAYABİLİR

Fakat bu demek değildir ki burada uzun bir süre kalacak. Çok uzun bir süre de kalmayabilir. Sadece zamanı kestirmek çok kolay değil. Çünkü uzun dönemli götürülebilir bir pozisyonda değil dolar TL.

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

Ben yükselişin yılbaşına kadar devam devam edeceğini düşünüyorum. Fakat nerelere kadar izin verecekler konusu biraz sıkıntılı. O konuyu kestirmek zor.

HEPSİ KAYBEDİYOR DOLAR KAZANIYOR

Dolar endeksi güçleniyor. Bütün başta Euro olmak üzere, Pound olmak üzere değer kaybederken bütün para birimleri biz de Dolar yerinde duruyor arkadaşlar. Yani bir değişim yok aslında normalde burada dolar kurunun yukarı çıkıyor olması gerekiyordu. 27.5 – 28’lere gelmesi gerekiyordu. Ama gelmedi. Yükseliş devam edecek. Sadece biraz burada psikoloji ve sabır. Başka bir şey değil.

DOLAR ALTINA VE GÜMÜŞE NASIL YANSIYACAK

Bunu söylememin sebebi de hani gidip dolar alma değil, tamamen gram altına gram gümüşe nasıl yansıyacağını anlamak için. Bir taraftan da biliyorsunuz kur korumalı mevduat hesabı da devam ediyor.

KKM’DEN TL’YE GEÇİŞ

Orada da genel olarak çok fazla KKM'de kalmayıp artık çıkışların olduğunu görüyoruz. Büyük bir çoğunlukla paranın tekrar dövize gittiğini bir miktarını küçük bir miktarının da TL mevduatta yüzde 45’lik faizi kabul eden ufak bir kitle de var.

Onun da tek TL mevduata yöneldiğini ama büyük bir kısmının daha çok döviz aldığını görüyoruz. Yani biraz KKM'yi soğutma çabaları, KKM'de olanların tedirgin ve endişeli bir duruma getirme.

Çünkü kur düşerken hani burada verilen faiz de yeterli olmadığı için buradan çıkışlar sağlanması için her türlü her şey yapılacak. Hani belki yeni bir düzenleme bile gelebilir. TL mevduatta KKM'den geçenler için tekrar faizleri arttırın düzenlemesi bile gelebilir.

Kaynak: Hatice Kolçak'ın youtube kanalındaki konuşmalarından derlenmiştir.

06 Eyl 2023 - 12:25 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.