Al krediyi Geç beypazarını!##hb_manset.gif

Al krediyi Geç beypazarını!   İl kültür sitesinde düzenlenen “Bolu Kentsel Mimarisi ve Turizm” konulu panelde konuşan AİBÜ Bolu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan...

Al krediyi Geç beypazarını!

İl kültür sitesinde düzenlenen “Bolu Kentsel Mimarisi ve Turizm” konulu panelde konuşan AİBÜ Bolu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Lök Toki restorasyon kredilerinden Bolu’nun hiç şekilde yararlanmadığını söyleyerek; “Orada önemli bir hazine duruyor. Girişimcilerin bir an önce şirketleşme yoluna giderek Bolu’da sayıları 85’i bulan sivil mimari yapılar için elini taşın altına sokması gerekiyor. TOKİ 10 yıl vadeli % 4 faiz üzerinden çok uygun şartlarda kredi veriyor. Eğer Bolu bu kredilerden faydalanır ve yaşama geçirirse çok kısa sürede Safranbolu seviyesine gelir ve Beypazarı’nı geçer “ şeklinde konuştu.

15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Turizm haftası etkinlikleri programı çerçevesinde İl kültür sitesinde “Bolu Kentsel Mimarisi ve Turizm” konulu bir panel düzenlendi. Panelde ilk olarak konuşan Turizm Otelcilik lokanta işletmeciliği bölüm başkanı Yrd.Doç.Dr.Necmettin Özer Bolu’nun kültür turizmi başta olmak üzere yabancılara sunabileceği önemli değerlerinin olduğunu vurgulayarak;”Deniz ya da kum sunma şansımız olmasa da Bolunun önemli otantik değerleri bulunmaktadır.Gelen turist her şeyden önce bir güler yüz bekler bu noktada Bolu insanının daha güleryüzlü olması büyük önem taşımaktadır” dedi.Daha sonra toplantı da konuşan Termal Otel genel müdürü Ervani Alemdar Bolu’nun turizm açısından bir çok avantajının olduğunu söyleyerek ;”Doğa,Kongre,kültür,kış turizmi başta olmak üzere Bolunun çok sayıda avantajı bulunuyor.Biz Bolu’yu bir Turizm şehri olarak lanse ediyoruz.Ama kente gelen misafirlerimizin bu konuda çeşitli sıkıntıları oluyor.Örneğin kente 40 kişilik bir gurup geldiğinde kent merkezinde otobüslerini park edecek bir yer bulamamaktan şikayetçi oluyorlar.Ayrıca yöresel yemekler konusunda da çok ısrarcı oluyorlar.Son yıllarda bu konuda umut verici adımlar atıldı ama bir hayli eksiğimizin olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.Bolu’nun tanıtımının yeterince yapılmadığına dikkat çeken Alemdar;”Mesela Kuyumcularda,halıcılarda İngilizce bilen bir rehber halen bulunmamaktadır.Kente gelen bir turistin yararlanacağı bir Turizm danışma bürosu yoktur.Ayrıca Bolu yerel bazda iktidar partisinin belediye başkanı yerine genelde muhalefet partisinin belediye başkanını seçmiş.Bu da yeteri oranda hükümet kaynaklarından Bolu’nun pay alamamasını sağlamış bu da kente sunulacak hizmetlerin çapını ciddi oranda düşürmüş” şeklinde konuştu.Bolu’da yöresel yemek ve Rehber anlamında ciddi anlamda açıklarının olduğunu da tekrarlayan Termal Otel genel müdürü Ervani Alemdar “ Bugün Bolu’da 10 lira bırakan Turistin 1000 lira bırakmasını sağlayabiliriz ama bunun için alt yapıyı oluşturmamız gerekir “diye konuştu.

TOKİ’nin olanakları tam girişimcilere göre…

AİBÜ Bolu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Lök ise Bolu’da 85 adet sivil mimarinin olduğunu söyleyerek; “Bunların arasında restore edilmesi halinde otel olabilecek, Restaurant olabilecek, eğlence merkezi olabilecek yapılar var. Taşınmaz kültür varlıklarına çeşitli destek türleri var. Bunlar arasında Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Desteği (KTB Tabiat Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü),Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına katkı payı (Valilikler-Belediye-İl Özel İdaresi),Alt Yapı Proje Desteği (KTB Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü),Restorasyon Kredi Desteği (Başbakanlık TOKİ),Tanıtma Fonu Destekleri –Dinsel Varlıklar-İnanç Turizmi (Başbakanlık Tanıtma Fonu Genel Sek.) ve Kalkınma Ajansı-Avrupa Birliği Fonları sayılabilir “şeklinde konuştu.Girişimci destekleri hakkında bilgiler veren Lök; “”KOSGEB Girişimci Kredileri”,,”KOSGEB Pazarlama Destekleri”,”KOSGEB Ar-Ge Destekleri “ve “T. Halk Bankası Kobi Kredileri” bunların arasında yer alıyor.Taşınmaz varlıklar onarımına dönük yatırımlar dahilinde ise Proje hazırlama yardımı 50.000 TL, Proje Uygulama Yardımı Projenin tahmini Bedelinin Yüzde Yetmişi (% 70) üst limit 200.000 TL’dir.Proje uygulama bedeli 50.000 TL ve altında ise proje uygulama bedelinin % 100 ü tahsis edilebilir” biçiminde konuştu.Valilik İl Özel İdareleri, Belediyelerin Taşınmaz Kültür Varlıklarına aldığı Katkı Payı Desteği hakkında da bilgiler veren Lök; “2863 Sayılı Yasanın 12.maddesi Belediyelerin topladığı emlak vergisinin % 10 u katkı payı olarak taşınmaz varlıklarının korunmasına dönük proje bedellerine tahsis edilmektedir.Belediyeler bu katkı paylarını Koruma altına alınan sokakların kamulaştırma projelerinde, Sokak Sağlamlaştırma Projelerinde kullanabilmektedir.Fonlar, Emlak Vergisi paylarının İl özel idarelerine aktarılması ile oluşmaktadır “dedi.Başbakanlık bünyesinde hizmet veren TOKİ İdaresi’nin kültür varlıklarının bakım, onarım ve restorasyonu kredileri verdiğini de vurgulayan Lök; “Kredi miktarı, proje keşif bedelinin en fazla % 70’i sınırlıdır. 2011 yılı için en üst limit 90.000 TL’dir. Bakım-Onarım Kredisi tarihi kent dokularının sağlıklaştırılmasına yönelik ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki projelere verilir. Kredinin vadesi 10 yıl, faizi % 4’dür” şeklinde konuştu. AİBÜ Bolu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Lök sözlerini “Restorasyon ve Koruma Destekleri Sonucu ortaya çıkan Kültür Varlıkların ekonomiye kazandırılması ve rantabl hale getirilmesi Girişimciler kanalı ile olmaktadır. Varlıkların Koruma Altına Alınması, Turizme Kazandırılması ve Pazarlanması Ayrı Bir Panel Konusudur. İşletme Dönemindeki girişimcilerin örgütlenme modellerini, işletmeler için finansman yollarını ve desteklerini ayrı bir sempozyumda ele almak daha doğru bir yaklaşımdır.” Şeklinde tamamladı;

Toplantıda son olarak konuşan Mustafa Benli ise Bolu’daki turizm değerlerinin önemine dikkat çekerek; “Turizm destinasyonlarımızı birer birer kaybediyoruz. Bolu’ya daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Bu konuda insanlarımıza eğitim vermiyoruz. Abant’ın son yıllardaki konumu içler acısıdır. Gölcük’ün ise son yıllarda neredeyse adı hiç duyulmuyor. Bir kahve içmeye götürdüğümüz arkadaşlarımız bile Gölcükteki çöplerden ve çevre kirliliğinden hemen şikâyet etmeye başlıyor. Bir an önce insanımızın bu konuda bilinçlenmesi için bir eğitim seferberliği başlatılması gerekiyor” biçiminde konuştu.

20 Nis 2011 - 11:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.