Sağlık emekçileri ve halk sağlığı için dönüşüm talepleri

Bolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) şubesi eş başkanı Serdar Koçyiğit Şu ifadelerde bulundu; Haklarımız için gerekirse canımızı ortaya koyarız. Yasalar haklardan önce gelemez ifadesinde bulundu

Sağlık alanında yaşanan sorunlar ve halkın sağlık hizmetlerine erişim zorlukları, sağlıkta dönüşüm programlarına karşı mücadele eden sağlık emekçilerinin dikkat çeken talepleriyle gündeme oturuyor. Sağlık emekçileri, grevli Toplu İş Sözleşmesi (TİS) hakkı, gerçek toplu sözleşme ve demokratik çalışma yaşamı için birlikte örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyor.

Sağlıkta dönüşüm programlarının yarattığı sorunlar, sağlık hizmetlerinin kamusal niteliğini yitirmesine, sanal kuyruklarda muayene sırası beklemeye ve ilaç erişiminde zorluklara neden oluyor. Sağlık emekçileri, artan şiddetin de bu yapısal sorunların bir sonucu olduğunu vurgulayarak, sağlık sisteminin temelden değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Eksik personel ve angarya çalışmanın sağlık emekçileri üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken çalışanlar, temel ücretlerinin düşmesine ve geleceğe yönelik güvencesizlik endişelerine maruz kaldıklarını belirtiyor. Sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi ve kar odaklı bir hale gelmesi, sağlık emekçilerinin ve halkın sağlık hakkını tehdit ediyor.

Sağlık emekçileri, gerçek toplu sözleşme ve grevli Toplu İş Sözleşmesi (TİS) hakkı talepleriyle güçlü bir şekilde mücadele ediyor. Demokratik bir çalışma yaşamının ve insanca yaşamaya yetecek ücretlerin sağlanmasını savunan emekçiler, sağlık sisteminin planlanmasından sunulmasına kadar, karar alma mekanizmasında etkin şekilde yer almak istiyor.

Halkın sağlık hakkını savunan sağlık emekçileri, şiddete karşı güvenlik politikalarından daha önemli bir çözümün demokratik, şiddetsiz bir yaşamı inşa etmek olduğunu vurguluyor. Yöneticilerin mesleklerini değersizleştirme ve kutuplaşmaya yönelik yaklaşımlarının da şiddeti artırdığına dikkat çekiyor.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) aracılığıyla taleplerini iletmiş olan sağlık emekçileri, Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri öncesinde taleplerini kamuoyuyla paylaşarak toplumsal desteği arkalarına alıyor. Sağlık emekçileri, temel taleplerini ifade ederek sağlık alanında gerçek anlamda bir değişim ve gelişim için kararlı bir mücadele sürdüreceklerini belirtiyor.

26 Tem 2023 - 00:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.