Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerine destek: Devlet yardımlarını kimler alabilir? İşte yeni koşullar

Okullar 11 Eylül 2023 tarihinde yeniden açılacak ve anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite dahil olmak üzere her seviyedeki öğrenciler mali yardım alma fırsatına sahip olacak. Peki mali yardımı kimler, nasıl alacak? İşte detaylar.

Esra Perçin
Esra Perçin Tüm Haberleri
Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerine destek: Devlet yardımlarını kimler alabilir? İşte yeni koşullar
Haber albümü için resme tıklayın

Mali yardım başvuruları genellikle e-Devlet platformu üzerinden yapılıyor. Haberimizde bazı sosyal yardım programlarından örnekler aldık. İhtiyaç sahibi ailelerin bu destekler için başvurmaları teşvik ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, uygun bireylere çeşitli ödeme türleri sunuyor. Şimdi bu ödemelerden kimlerin yararlanabileceğini ve başvuru koşullarını inceleyelim...

Öğrenciler, Şartlı Eğitim Yardımları, Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımları (ŞEY), Eğitim Materyali Yardımları gibi sosyal yardım ödemesi alma imkânına sahipler. 2023-2024 akademik yılı yaklaşırken milyonlarca öğrenci ve velisi mali yardımlara erişebilecek. Öğrenciler için mevcut tüm sosyal yardımlardan bazıları şöyle:

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMLARI

Yardım, 3294 sayılı Kanun'da belirtildiği üzere, sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Bu yardıma hak kazanmak için çocukların örgün eğitimlerine devam etmeleri ve okul yılı boyunca ayda 4 günü aşmayan bir devamsızlık yapmamaları gerekmektedir. Bu destek için başvurular, anneye öncelik verilmek üzere, 18 yaşında veya daha büyük olan aile üyeleri tarafından yapılabilir. İlk ve ortaöğretime kayıtlı çocuğu olan aileler bu programdan yararlanabilmektedir.

Sağlanan aylık mali yardım, öğrencinin cinsiyetine ve eğitim seviyesine göre değişmektedir. İlkokul öğrencileri için erkek öğrenciler aylık 90 TL, kız öğrenciler ise aylık 100 TL almaktadır. Ortaöğretim öğrencileri için erkek öğrenciler aylık 130 TL, kız öğrenciler ise 150 TL almaktadır.

YABANCILARA YÖNELİK ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI (YŞEY)

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerine destek: Devlet yardımlarını kimler alabilir? İşte yeni koşullar

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen GCTE programı, sosyal güvenceden yoksun ihtiyaç sahibi yabancılara destek sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir yardım girişimidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Türk Kızılay Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde uygulanan bu program, nakit yardımı ve çocuk koruma tedbirlerini bir araya getirmektedir. Temel amacı, okula devamlılığı teşvik ederek kayıp bir neslin ortaya çıkmasını önlemektir.

Başvuru için kişilerin 9 ile başlayan kimlik numaralarını içeren bir Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Anaokulundan 8. sınıfa kadar olan öğrenciler için kız öğrencilere aylık 100 TL, erkek öğrencilere ise 90 TL harçlık verilmektedir. 9-12. sınıflar arasındaki öğrenciler için kız öğrenciler aylık 150 TL, erkek öğrenciler ise 130 TL almaktadır.

EĞİTİM MATERYALİ YARDIMI

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, her eğitim-öğretim yılının başında ve yıl boyunca, ihtiyaç sahibi ailelerin ilk ve orta öğretimdeki çocuklarına kırtasiye, önlük, çanta gibi temel okul malzemeleri sağlamaktadır. Bu girişim 3294 sayılı Kanun uyarınca yürütülmektedir.

Bu yardıma uygunluk 18 yaş ve üzeri aile bireylerine açıktır. Sosyal güvencesi olmayan haneler ile sosyal güvencesi olup kişi başı aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden (2023 yılı için 3.800,78 TL) az olan haneler 3294 sayılı Kanun uyarınca bu programdan yararlanabilmektedir.

25 Ağu 2023 - 17:13 - Gündem

Mahreç  Esra Perçin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.