“Halkın iktidarına” az kaldı##hb_manset.gif

“Halkın iktidarına” az kaldı##hb_manset.gif

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün hükümet meydanında binlerce kişiye hitap etti. Yoğun yağış altında coşkulu bir kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu; “''Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğim,...

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün hükümet meydanında binlerce kişiye hitap etti. Yoğun yağış altında coşkulu bir kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu; “''Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğim, bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, bu ülkede barışı ve kardeşliği sağlayacağım” dedi.

 

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırıkkale mitinginin ardından helikopterle Bolu'ya geldi. Kılıçdaroğlu'nu taşıyan helikopter Bolu Atatürk Stadı'na indi. Kılıçdaroğlu'na Bolu mitinginde Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ve İzzet Çetin ile bölge milletvekilleri de eşlik etti. Kılıçdaroğlu'nu taşıyan otobüs kaldırımın yüksek olması nedeniyle miting alanına girişte zor anlar yaşadı.   Kılıçdaroğlu, partisinin Bolu Hükümet Meydanı'ndaki mitinginde halka hitap etti. ''13 Haziran'ın Başbakanı'' olarak anons edilen Kılıçdaroğlu, geçmişte ülkeye hizmet eden, taş taş üzerine koyan ister siyasetçi ister iş adamı herkesin saygıyla anılması gerektiğini belirtti. Kendilerinin geçmişe her zaman saygı duyduklarını ve bundan sonra da duyacaklarını belirterek Bolu'ya önemli eserler kazandıran İzzet Baysal'ı andı.  Alandakilere ''Bolu'nun sorunları var mı?'' diye soran Kılıçdaroğlu, ''evet'' yanıtı üzerine, ''Ben iki dönemdir Meclisteyim bir Bolu milletvekilinin kürsüye çıkıp 'Bolu'nun bu derdi vardır' dediğini duymadım'' diye konuştu. Bolu'nun yeteri kadar teşvik almadığını, kentteki fabrikaların taşındığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kentin milletvekillerinin iki dönemdir iktidar partisinden olduğunu, ancak bunların şehrin sorunlarını çözemediklerini savundu.Şehirde işsizliğin, yoksulluğun arttığını iddia eden Kılıçdaroğlu, ''Ne diyorlar? 'İstikrar sürsün Türkiye büyüsün'. Eyvallah Türkiye büyüsün de Bolu'nun ne günahı var? Bolu niye kan kaybediyor?'' dedi. Kılıçdaroğlu, ''Sandığa giderken bir şeyi düşünün. 87 yıllık bir Cumhuriyet tarihinde yurt dışından niye ithal kurbanlık koyun gelir? Niye gelir? Niye angus gelir? Eğer ülkeyi düşünüyorsak, yurttaşımızı düşünüyorsak, bu ülkede işsizlik olmasın diye düşünüyorsak, işsizliği başınıza bela eden, yoksulluğu başınıza bela eden, yasakları başınıza bela eden bu hükümeti 12 Haziran'da alaşağı edip halkın iktidarını kurmalıyız'' dedi.

 

''AKP'ye bağlanan bütün hortumları keseceğim''
Alandaki bazı pankartları da okuyan Kılıçdaroğlu, ''Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğim, bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, bu ülkede barışı ve kardeşliği sağlayacağım, 'Bu ülkede çatık kaşlı insanlar değil, güler yüzlü insanlar olsun' diyorum. Herkesin yüzü gülmeli, her evde neşe, her evde huzur olmalı' diyorum. Bunları söylerken Recep Bey diyor ki, 'Parayı nereden bulacaksın?' Kardeşinize güvenin. Vatandaş, 'Sen AKP'ye giden hortumları kesersin' diyor. Keseceğim zaten, hiç meraklanmayın. AKP'ye bağlanan bütün hortumları keseceğim. Benim umudum sizlersiniz. Geleceği siz belirleyeceksiniz. Türkiye'yi gerçekten çağdaş uygarlığa çıkarmak istiyorsak ortak mücadele edeceğiz, güçlerimizi birleştireceğiz. Ben günde en az 16 saat çalışıyorum; sizden sadece 10 dakika istiyorum. 10 dakika çalışın Türkiye'yi aydınlığa çıkaralım.'' Şeklinde konuştu. CHP iktidarında yapılması planlanan aile sigortası hakkında da bilgi veren Kılıçdaroğlu, 'Aile sigortasının uygulamaya konulduğunda yeşil kartın kalkacağı' söylemlerinin doğru olmadığını, ikisinin birbirinden farklı uygulamalar olduğunu vurguladı. Alandaki 'Tarlaya ektim soğan, mahvettin bizi Erdoğan' pankartını da okuyan Kılıçdaroğlu, ''Soğan kısmını bilmiyorum, ama şu patates işinde gerçekten milleti mahvetti. Patates üreticisinin hakkını vermiyor, kota getiriyor. Nedir bu kota? Ecevit'e de demişlerdi: Afyon kotası getir, afyon ektirme. Ne yaptı Ecevit? Yiğit bir adam gibi durdu, 'Bir dakika' dedi. 'Sen bana talimat veremezsin, ben köylüme afyon ektireceğim ve o da parasını kazanacak' dedi. Aynı genlere sahibiz, aynı inanca sahibiz'' dedi.

 

''Her an Recep düşebilir''
Vatandaşın borç içinde olmasından dolayı şehirdeki icra dairelerinin sayısının arttığını savunan Kılıçdaroğlu, Bolululardan ''12 Haziran'da sandığa gidip AKP'ye ders vermelerini'' istedi.

 

'Korkak adamdan başbakan olmaz'

Yağmur nedeniyle kısa konuşan Kılıçdaroğlu, daha sonra da bir kahvehaneye girerek çay içti, vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşlarla sohbetinin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın kendisi için 'sanal' ifadesini kullandığını hatırlatarak, değerlendirmesinin olup olmayacağını sorması üzerine şunları söyledi: ''Tabii, karşıma çıkarsa istediği televizyon kanalında bana sorsun ben de yanıtını veririm. Benim arkamdan niye konuşuyor? Yiğit adam birisinin arkasından konuşmaz, yüzüne karşı söyler. Gelsin karşıma, yüzüme karşı söylesin, cevabını vereyim. Ama gelemez, korkar. Onun için diyorum ki, 'Korkak adamdan da başbakan olmaz'. Kusura bakmasın doğruyu söylüyorum.''  Kılıçdaroğlu, daha sonra helikopterle gitmesi planlanan Sakarya mitingine hava muhalefeti nedeniyle karayolu ile gitti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.