Muharrem Demirel

Muharrem Demirel

Hastaların Duası, Meleklerin Duası Gibidir

İçene ölümsüzlük veren Ab-ı Hayat desem değil

Ama

Yaşar Kemal’in yazdığı Köroğlu Destanında geçen, içene yiğitlik, şairlik ve sonsuz güç veren, bu pınardan Köroğlu’nun da içtiği söylenen üç sihirli köpük çeşmelerden akıyor olabilir.

Şaka bir yana, Karacasu yolu üzerindeki Kökez çeşmesi var ya, vasıtasına binen, bidonunu kapan orada.

Bu kadar kalabalık olur da sıra kavgaları olmaz mı?

Oluyordu…

Çünkü saf ve katışıksız denilen Kökez suyunu doldurmak için gelenlere, çeşmeler yetersiz kalıyordu.

***

Bolu Belediyesi ve İş İnsanı Yavuz Selim Şabablı, Bolulular rahat rahat doldursunlar, içsinler diye, güzel bir mimari ile çeşmeyi yenilediler, çevre düzenlemesi yaptılar, çeşme sayısını da artırdılar.

Bu çeşmelerden akan su; içenlere yiğitlik, şairlik ve güç veren üç sihirli köpük olsun, Rahmetli Fatma-Osman Şabablı’ nın arkalarından hiç kesilmeyen de dua…

Yapanlardan, yaptıranlardan da Allah razı olsun.

***

Dedem Korkut’un ifadesi ile bu dünya,’ Gelimli gidimli dünya, son ucu ölümlü dünya’ bu dünyaya kazık çakan yok.

Ama

Gidimli olanların, bu dünya da isimlerinin yaşama şansı var.

İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kapılarda bulunan isimler mutlaka dikkatinizi çekmiştir.

Şöyle yazar, ‘Bu odanın donatımı…tarafından yaptırılmıştır’ veya ‘Bu odanın donatımı… adına evlatları tarafından yaptırılmıştır’

Yani

Sağ iken kendi adına yaptıranlar da var, ahirete intikal etmiş sevdiklerinin adına yaptırıp, sevap kapısının açık bulunmasını sağlayanlarda…

***

Geçtiğimiz aylarda, kent konseyimizin irtibat bürosuna bir arkadaşım uğramıştı, ‘Annemden 3-5 kuruş para kaldı, nasıl değerlendirsem diye düşünüyorum’ demişti.

Aklıma hastanelerimiz geldi, dedim ki, ‘Bir oda bağışında bulun, annenin babanın adı yaşasın, sevap kapıları da açık olsun’

Aklına yattı.

Hemen İl Sağlık Müdürümüz Muhammed Emin Demirkol’u arayıp, durumu anlattım, hayır yapmak isteyen arkadaşım ile de telefonda görüştürdüm.

***

Geçtiğimiz günlerde arkadaşım tekrar yanıma uğradı, teşekkür etti. Annesi ve babası adına bir oda yapıldığını, odanın kapısına annesinin ve babasının adının yazıldığını ifade etti.

Muhammed kardeşimiz, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Muhammed Nur Öğün ile beraber gelmiş, kendisine teşekkür plaketi vermiş.

Arkadaşım öylesine mutluydu ki…

Aracı olduğum için ben de ayrıca mutlu oldum.

***

Kıymetli İnsanlar!

İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde o kadar çok yoğunluk var ki anlatılmaz.

Geçtiğimiz günlerde gündeme düştü, İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Mustafa Alişarlı, Morfoloji binasının bir kısmını Eğitim ve Araştırma Hastanesine tahsis etmiş.

Sağ olsun, var olsun.

Şimdi, mevcut binadaki bazı idare binaları morfoloji binasına taşınacak, taşınan yerlere de hastalar için servisler yapılacak.

Demem o ki, imkânı olanlar ‘Hastaların duası, meleklerin duası gibidir’ hadisinden yola çıkarak, bir ODA BAĞIŞINDA bulunsalar, şu gelimli gidimli dünya da isimlerini veya sevdiklerinin isimlerini yaşatsalar.

Hiç kesilmeyecek sevaplar kazansalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar