HEDEF-SONUÇ

Tüm Olay Gündem Gazetesi okuyucularına merhaba, sizlere bugünkü yazımda, sporda daha iyisini hedeflerken yapılan yanlışları ve bunların sonuçlarını elimden geldiğimce anlatmaya çalışacağım.

Elbette herkes kendisinin veya yakınlarının daha başarılı ve iyi olmasını ister ancak bunu isterken doğru olanları mı yaparız yoksa en kısa yoldan sadece “olsun da nasıl olursa olsun” mu deriz?

Başarılı ve iyi sporcu olmak her seviyeye ve kitleye hitap eder, bu doğrultuda iyi bir planlama yapmak, aşırı aceleci olmamak en önemli şartlardan sayılabilir.

En yaygın yanlışlardan birisi aşırı psikolojik baskı ve beklenti durumu oluşturarak sporcuyu karamsarlığa itmek, devamlı baskı hissetmesini sağlamak olabilir. Elbette bu durum bazı sporcular için avantaj sağlayabilir ancak genel olarak ailelerin çocuklarından bazı şeyleri hemen yapmasını istemesi, yaşanan en ufak başarısızlık durumunda üstüne fazla giderek pes etmeye zorlaması birçok çocuğun daha yolun başındayken o branşı bırakmasına neden oluyor.

Bu durum sporcunun kendisine de uyguladığı baskıyla birleşince baş edilemez olabiliyor. Bunun yerine bireyi cesaretlendirmek ve zihinsel destek vermek çok daha iyi sonuçlar verebiliyor. Bu durum hem küçüklerde hem de büyüklerde devamlılık ve başarı konusunda oldukça önemli.

Bir diğer yanlış sporcunun kendi özelinde branşın en iyisini hedefleyip her başarısızlıkta umudunu kaybetmesi olarak sayılabilir, unutmayalım sporda başarının gelmesi genellikle sabır, doğru tekrar ve çalışmalar, zaman, psikolojik hazırlanma ve doğru planlamalar ile gelir. Her aşama sabırla geçilmeli, devamlı yetersizlik hissedilmemeli.

Sporcuyu amaçlarından saptıran bir diğer hata yanlış yönelim olarak görülebilir. Bu durum da özellikle aile bazında kendi istediği sporu çocuğuna zorla yaptırmaktan kaynaklanabilir veya direkt olarak doğru spor alanını seçmemiş olabilirsiniz.

Örneğin birey uzun mesafe alanında çok iyi bir atlet olmak isteyebilir ancak koordinasyon çeşitleri, karar verme becerisi ve hızı, yaptığı spordan aldığı zevk, çevresi ve genetik yapısı, iyi bir futbolcu, basketbolcu, hentbolcu veya tenisçi olmasına olanak sağlayabilir.

Bunun için doğru yetenek seçimi yapılarak daha uygun sporlar seçilmelidir, eğer sporcu da kendisini adarsa ve doğru planlamalarla yönlendirilirse kendi potansiyelini ortaya çıkarmaması için neredeyse hiçbir engel yoktur.

Özetle sizlere bahsettiğim bu faktörler sporcunun başarısız olmasına, pes etmesine ve branştan uzaklaşmasına neden olabilir. Unutmamalıdır ki herkes iyi bir sporcu olmak zorunda değildir. Spor sağlık ve rehabilitasyon için de çok iyi bir araçtır. Birey sporu amacı doğrultusunda yaparsa uzun bir süre yapabilir, bir yaşam biçimi haline getirebilir.

Herkese sevgi ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.