Her apartmanda bir milyonerimiz var!

Her apartmanda bir milyonerimiz var!

Şehirlerin ödediği gelir vergileri üzerinden yapılan hesaba göre Bolu, kişi başı 88 bin 778 liralık yıllık gelirle Türkiye'nin en zengin şehri oldu. Türkiye'nin kişi başı gelir şampiyonu Bolu, tavukçuluk şirketleri...

Şehirlerin ödediği gelir vergileri üzerinden yapılan hesaba göre Bolu, kişi başı 88 bin 778 liralık yıllık gelirle Türkiye'nin en zengin şehri oldu. Türkiye'nin kişi başı gelir şampiyonu Bolu, tavukçuluk şirketleri sayesinde hatırı sayılır ve zenginliğin tabana da yayıldığı bir gelire kavuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2001 yılından bu yana şehir bazında kişi başı geliri hesaplamıyor. Şehirlerin ödediği gelir vergileri üzerinden bunu hesaplayan Kiralama Danışmanlık Merkezi (KDM) şirketine göre, kişi başı 88 bin 778 liralık yıllık gelirle Türkiye'nin en zengin şehri Bolu. Kişi başı yıllık gelirde birinci sırada yer alan Bolu'yu 63 bin 374 lirayla İzmit, 33 bin 933 lirayla Yalova, 22 bin 955 lirayla Kırıkkale ve 22 bin 798 lirayla Mardin izliyor. Hangi şehre Alışveriş Merkezi (AVM) açmanın kârlı olacağını öğrenmek için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi verilerine dayanarak en zengin şehirleri araştırdıklarını belirten KDM şirketi Genel Müdürü Murat İzci, "Sonuçlar gözümüzü faltaşı gibi açtı. Meğer İsviçre gibi birçok şehre sahipmişiz. Türkiye içinde İsviçreler oluşmuş. En zengin beş şehir 2011 Mayıs ayı itibarıyla belirlendi." dedi. Türkiye'nin kişi başı gelir şampiyonu Bolu, tavukçuluk şirketleri sayesinde hatırı sayılır ve zenginliğin tabana da yayıldığı bir gelire kavuştu. Yine KDM'nin hesaplamasına göre 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla Türkiye'nin en zengin şehirleri listesi değişmeyecek. Bu yılın sonunda Bolu'da kişi başı gelir 97 bin 372 liraya, Kocaeli'de 69 bin 510 liraya, Yalova'da 37 bin 218 liraya, Kırıkkale'de 25 bin 177 liraya ve Mardin'de de 25 bin liraya yükselecek. Yıllar boyu birinciliği bırakmayacak olan Bolu'da 2012 sonunda kişi başı gelir 107 bin liraya, 2013 sonunda 117 bin liraya ve 2014 sonunda da 128 bin liraya yükselecek. Yine diğer 4 şehrin zenginlik sıralaması da değişmezken, kişi başı gelir hepsinde de yükselmeye devam edecek. 2014 sonuna kadar bu 5 şehir en zengin iller olma konumunu sürdürecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.