N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

HER GÜZEL GÖRÜNEN ŞEY BİR GÜN SONA ERER

Hayata gözlerimizi açtığımız andan toprağa gireceğimiz zamana kadar olan aralıkta başımıza neler geleceğini hiçbir zaman bilemiyoruz. Büyüdükçe yeni şeyler öğreniyor, öğrendikçe tecrübe ediyoruz. Yanlışı doğrultmayı beceremezken, doğrularımızı başkalarında yanlış olarak görmeye başlıyoruz. Gözlerimizi açtıkça yanılmaya, yanıltılmaya başlıyoruz aslına bakarsanız. Bizden önce açanlar kendi doğrularını doğru, kendinden olmayanların yanlışlarını ise bize yanlış diye öğretiyor çünkü. Aldanıyoruz üç günlük dünya karmaşası içinde ölümü tadacak nefislerin sonsuzluk mücadelesine. Aldatılıyoruz gerçekleri savunmak adına attığımız adımların kör kuyulara çıkmasıyla, çamur deryasına bulanmasıyla ve karanlığa gömülmesiyle.

Bu dünyada bir tane yanlış insan bulamazsınız. Kimse yanlış değildir, kimse yalancı değildir, kimse aldatmaz, kimse aldanmaz, herkes haklıdır, herkes doğrudur, herkes en güzelini yapar ve herkes herkese bunları söyler. Papağanlaşan kuklalarla karşı karşıya kaldığınız zaman gösterdiğiniz tavır sizi hayatta bir konuma, bir kalıba sokar. Kuklaların ipleri başkalarının elindedir ve o başkaları her zaman tecrübeyi erken kazananlar olur. Kuklacılar menfaatçilerdir, menfaatleri uğruna herkesi iplerine takar oynatırlar. Kuklalar da menfaatçilerdir. Başkalarının elinde oynayıp kendi küçük çıkarlarını güderler. Bir ipe bağlanmamış, saflığını ve dürüstlüğünü koruyan kimse sevilmez. Sevilmeyen insanların kıymeti ölünce anlaşılır. Veya gidince. Boşuna dememiş üstad, ‘Ben giderim, adım kalır’ diye. Devamını söylemiyorum. Çünkü gittiğim yerde başka kimse yoktur.

Velhasıl… Hayat büyürken çok güzeldir. Geleceğe umut dolu bakarız. Gözlerimiz ışıl ışıl olur her yeni gün, her yeni bilgi öğrendiğimiz zaman. Geriye bakarak değil, daima ileriye bakarak yaşamayı ilke ediniriz kendimize. Ama hayat… Gözlerimize, gönlümüze güzelliklerle görünen o hayat bize öğrettikçe gözlerimiz yorulur. Yavaş yavaş düşer gardımız, geriye doğru bir hamle yaparken geçmişte kalan güzellikleri hatırlar dururuz. Lanet olası kuklalar, lanet olası kuklacılar… Her güzel görünen şeyin bir sonu vardır. Her güzel görünen şey bir gün sona erer. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar