Her il seçim gününe özel tedbirler alacak ##hb_manset.gif

Her il seçim gününe özel tedbirler alacak ##hb_manset.gif

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için İçişleri Bakanı Osman Güneş başkanlığında yapılan Seçim Güvenliği Toplantılarının sonuncusu Ankara'da yapıldı. Toplantıya Bolu Valisi İbrahim Özçimen’in...

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için İçişleri Bakanı Osman Güneş başkanlığında yapılan Seçim Güvenliği Toplantılarının sonuncusu Ankara'da yapıldı. Toplantıya Bolu Valisi İbrahim Özçimen’in de arasında olduğu 41 ilin vali, emniyet müdürü ve jandarma komutanı katıldı.

 

İçişleri Bakanı OsmanGüneş, Gölbaşı'ndaki Vilayetler Evi'nde 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Güvenlik Toplantısı için valilerle biraraya geldi. Son seçim güvenliği toplantısına aralarında Bolunun da olduğu 41 ilin valileri, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürlerinin yanısıra İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasına Silopi'de silahlı saldırı sonucu şehit olan polis memurlarına Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Güneş, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulayarak seçimleri huzur içerisinde tamamlanacağına inancının tam olduğunu ifade etti. Güneş, seçimin milletin eriştiği demokratik olgunluk çerçevesinde gerçekleşeceğini vurgulayarak, "Demokrasi kültürü, hoşgörü, anlayış yöneticilerin tecrübesiyle birleşince inanıyorum ki bu seçimler önceki seçimlerde olduğu gibi salimen tamamlanacaktır" diye konuştu. Güneş "Biz bunları birlikte çalıştığımız görevlilerimize iyi anlatabilirsek alanda sıkıntı çekmeyiz. Mutlaka hizmet içi eğitim gibi bir program uygulanmalı, alanda görev yapacak memurlarımızı mutlaka bilgilendirmeliyiz. Kolluk personelimizin oy kullanmasıyla ilgili düzenleme, emniyet müdürlerimiz ve il jandarma komutanlarımız dikkat etmişlerdir. Bu takvime bağlı bir iş. Kimin nerede görev yapacağını ismen belirleyip ilgili seçim kuruluna götürülmesi gerekiyor. Seçim kurulu başkanlıklarının vereceği belgeyle güvenlik görevlimiz o görevli olduğu sandıkta oy kullanabilecek. Bu konuyla ilgili son tarih 20 Mayıs'dır" dedi.

 

Açık hava toplantılarına yeni düzenleme

Güneş, yapılan değişiklikle açık hava toplantılarına güneşin batışından sonra iki saat daha izin verileceğini hatırlatarak, ilan ve afişler konusunda uygulanan yasaklarla ilgili seçimden önceki son 20 günlük sınırlamanın yapılan değişikliklerin 30 güne çıkartıldığını belirtti ve "Bize düşen vatandaşın rahatça bu hakkını kullanabileceği güvenli ortamı tesis etmek. Vatandaş hür iradesiyle oyunu nereye verecekse gidip verecek. İllerde seçim gününe özel tedbirleri alınacak. Hem sandık alanına gidiş gelişlerle hem de sandıkların seçim kurullarına ulaştırılmasıyla ilgili mutlaka detaylı ve yazılı planlamamız olacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.