Her Yol Ankara’ya çıkar

Her Yol Ankara’ya çıkar

Kavurucu sıcağın altında seslerini duyurmak için Düzce’den Ankara’ya yürüyen Mas-Daf işçileri Bolu çıkışına ulaştı. Birleşik Metal-İş'e üye oldukları için 4 Nisan 2011'de tazminatlarını...

Kavurucu sıcağın altında seslerini duyurmak için Düzce’den Ankara’ya yürüyen Mas-Daf işçileri Bolu çıkışına ulaştı.

Birleşik Metal-İş'e üye oldukları için 4 Nisan 2011'de tazminatlarını almadan işten çıkarılan 120 Mas-Daf  işçisi, o günden beri hem fabrika önünde hem de çeşitli şekillerde direnişini sürdürüyor. İşçileri temsilen bir grup Salı günü Düzce’den Ankara'ya yürümek istemişti. Ancak Düzce'den çıkmadan Jandarma'nın müdahalesiyle karşılaşmış ve 14 kişi gözaltına alınmıştı.

"Traji komik bir durum"

Yürüyüşte yer alan Kocaeli Şube Sekreteri Talat Çelik,  toplam üç kez gözaltına alınıp serbest bırakıldıklarını söyledi. Çelik; "İlk gözaltında beş saat süren ifade verme işleminden sonra serbest bırakıldık. Sonra yeniden yürüyüşe geçmek istedik ve yeniden tutuklandık. Yine üç saat gözaltında kaldık ve serbest bırakıldık. Yine yürüyüşü başlatmak istedik ve üçüncü kez gözaltına alındık. Sonra gece yine serbest bırakıldık." Şeklinde konuştu. Çelik, “En sonunda güvenlik kuvvetlerinin, "tamam başlayın yürüyüşe, biz de sizin güvenliğini sağlayalım" dediğini, bunun kabul edilmez bir traji komiklik olduğunu söyledi. Çelik; "Gece Meclis'te yasa değişikliği mi oldu ki, dün yasal olmayan bugün yasal oldu. Bir de üstüne bizim güvenliğimizi sağlayacaklarmış, anlaşılmaz bir durum."dedi.

"ILO'ya şikayet edeceğiz"

Grup, Bolu yolundan Ankara'ya yürüyerek 28 Temmuz'da Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 29 Temmuz'da da Çalışma Bakanlığı temsilcileri ile görüşmeyi planlıyorlar. Çelik, her yıl ILO'da kara listeye alınan Türkiye'yi ILO'ya şikayet edeceklerini söyledi."Türkiye her yıl sendikal örgütlenme önündeki engelleri kaldıracağı sözünü veriyor ama bunun tam tersi engelleri arttırıyor."diyen Çelik, Bakanlık ile görüşmelerinde Mas-Daf işçilerinin işe iade taleplerini sunacaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.