Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

HERKES İÇİN SIRADAN BİZ KADINLAR İÇİN FARKLI BİR GÜN!

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bugün herkes için sıradan biz “KADINLAR” için farklı bir gün! Aradan geçen 23 yılda gelişen, değişen neler var sizce? Dünya’da bir çok konuda geçen 23 senede fazlasıyla ilerleme kaydedilirken, Dünya ile birlikte bizim ülkemizde gerileme kaydedilen en önemli alanlardan birisi kadına yönelik uygulanan şiddet.

Kadına yönelik şiddet, geri kalmışlığın en gerçekçi kanıtıdır. Bitmek, durmak bir yana dursun her geçen gün artan bu şiddetin karşısında aslında herkes artık daha fazla bilinçli, daha fazla haklarının farkında. Peki neden durmuyor, bitmiyor diye sorduğumuza ise nedeni eğitim, nedeni yargılamanın sonunda caydırıcı cezalar alınamaması, nedeni uluslararası kabul edilen sözleşmelerden birer birer çıkılması.

Dünyanın en büyük ayaklanmalarından biri olan, tarihin yazacağı, kadın erkek demeden herkesin katıldığı Mahsa AMANİ ayaklanması gösteriyor ki artık kadınlar bu mücadele de yalnız değil. Tüm Dünya orada yapılan katliamların, insanların ne uğurda hayatını kaybettiğinin farkında. Peki bu farkındalık Dünya’da bir şeylerin değişmesine, kadınların özgür olmasına, birey olarak sayılmasına yeter mi? Yetecek. Herkes bir gün kadınların gücünün lafta değil özde farkına varacak. Kadınlar sokakta gezerken korkmayacak, haklarının peşinden giderken kendinden emin olacak, adaletin karşısında terazinin şaşmayacağını bilecek. Kadınlar bir gün bu dünyada insan gibi yaşayacak.

Herkes düşünecek, o kadının yerinde ben olabilirdim, kızım, karım olabilirdi diyecek bu anlayış böyle böyle yayılacak. Herkes benim başıma gelmez demeyecek. İnsana insan olduğu için saygı gösterilecek. Kadına hakettiği yer elinde sonunda verilecek. Bu şiddetin önünde ancak böyle durabiliriz. Ancak böyle “DUR” diyebiliriz.

Biliyorum çok söyledim size bunları. Çok anlattım. Kadın olmaktan ziyade bunun bir insanlık meselesi olduğunu ve şiddetin her türlüsünün önüne geçilmesi gerektiğini size defalarca söyledim. Ancak bu şiddetler bitmedikçe, Dünya’da ve ülkemizde kadınlar şiddete, cinsel istismara uğradıkça, vahşice öldürülmeye devam ettikçe ben bunları söylemekten vazgeçmeyeceğim.

Kanımın son damlasına kadar bu uğurda mücadele etmeye devam edeceğim. Bitmeyen bir umutla, bitmeyen bir inançla…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar