HERKESİN BİR “IKIGAI”Sİ OLMALI

İkigai, Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrını anlatan bir kavram. Hector Garcia ve Francesc Miralles isimli iki yazar, Japonya’nın güneyinde bulunan Okinava adasında Dünya’nın en uzun ve sağlıklı insanlarının yaşadığı şehre giderek, bu insanların bunu nasıl başardıklarını ve nasıl yaşadıklarını incelemişler. Gözlemlerini de IKIGAI adını verdikleri kitapta toplamışlar. Bu kitap çok kısa sürede 30 ülkede en çok satanlar listesine girmiş. Ben de bu kitabı aldım ve çabucak okudum. Sizlerin de bu kitabı okumanızı öneriyorum.

Öncelikle hayatımızın anlamını nedir? Sadece daha uzun yaşamak mı, yoksa daha yüksek bir amaç mı aramalıyız? Bu soruların cevaplarını bulmak anacıyla, Okinava’da yaşayan insanların yaşam felsefelerini öğrenmek için röportajlar yapmışlar. Bu adada 100 bin insanın 24.055’i yüz yaşını geçmiş durumdaymış.

İkigai, kısaca hep meşgul kalarak mutlu olma, yaşlanırken genç kalma sanatı olarak tanımlanabilir.

İkigainin on kuralını kitapta şöyle sıralamışlar:

“1-Aktif kalın, emekli olmayın. Sevdiği şeyi yapmaktan ve iyi yaptığı şeylerden vazgeçen kişi yaşam gayesini kaybeder. Bu yüzden en önemli göreviniz, değerli bulduğunuz işleri bitirirseniz de yapmaya devam etmek, ilerlemek, güzellik katıp yarar sağlamak, yardım etmek ve dünyanızı şekillendirmek olmalıdır.

2-Ağırdan alın. Aceleci olmak yaşam kalitesi ile ters orantılıdır. Eski bir deyişin belirttiği gibi, “Yavaş yürüyün, çok ilerleyin.” Telaşı bıraktığınızda, yaşam ve zaman yeni bir anlam kazanır.

3-Midenizi tıka basa doldurmayın. Konu, uzun bir yaşam için beslenmek olunca da azı karardır. Sağlığınızı uzun süre koruyabilmek için yüzde 80 kuralına uymalı, tıka basa yemek yerine açlığınızı tamamen bastırmayacak şekilde yemelisin.

4-Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun. İyi bir sohbetle kaygıları yatıştırmak, gününüzü aydınlatacak hikayeler paylaşmak, tavsiye almak, eğlenmek, hayal kurmak... Başka bir deyişle, yaşamak için en iyi ilaç arkadaşlardır.

5-Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin. Su hareket eder, en iyi haliyse pırıl pırıl aktığı ve durağan olmadığı zamandır. Hayatınız boyunca hareket ettirdiğiniz bedenin de uzun süre çalışmaya devam etmesi için biraz günlük bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca egzersiz yapmak mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacaktır.

6-Gülümseyin. Neşeli bir tavır sadece rahatlatmakla kalmaz arkadaş kazandırmaya da yarar. Bir şeylerin o kadar harika olmadığını kabul etmek iyidir, ama olasılıklarla dolu bir dünyada şimdi ve burada olmanın bir ayrıcalık olduğunu asla unutmayın.

7-Doğayla tekrar bağlantı kurun. Günümüzde insanların çoğu şehirlerde yaşasa da, insanoğlu doğal dünyanın bir parçası olarak yaratılmıştır. Şarj olmak için sık sık doğaya dönün.

8-Teşekkürlerinizi sunun. Her gün bir dakikanızı ayırın ve atalarınıza, soluduğunuz havaya ve yediğiniz yemekle sizi destekleyen doğaya, gününüzü aydınlatan ve hayatta olduğunuz için kendinizi şanslı hissettiren arkadaşlarınıza ve ailenize teşekkürlerinizi sunun. Mutluluk stokunuzun ne kadar arttığını görün.

9-Anı yaşayın. Geçmişten pişmanlık duymayı ve gelecekten korkmayı bırakın. Sahip olduğunuz tek şey bugün. Tadını çıkarın. Hatırlamaya değer kılın.

10-İkigainizi takip edin. İçinizde bir tutku, günlerinize anlam katan eşsiz bir yetenek ve en iyi yönünüzü sonuna kadar paylaşmaya götüren bir şey var. Henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız, keşfetmek göreviniz olsun.”

Aslında çoğumuzun farkında olmadan uyguladığımız uzun ve sağlıklı yaşam felsefesi, herkes tarafından uygulanabilecek bir yaşam biçimi. Bize maddi bir maliyeti de yok.

İnsanlar mutlu olursa toplum da huzurlu olur. Bu bakımdan hepimizin bir ikigaisi olmalı.

YORUM EKLE

banner128

banner124