İlhami Candemir

İlhami Candemir

HESAP KARIŞIK

Sayın okurlar bu kadar yüksek enflasyona alışık olmadığımız için buna bir türlü adapte olamadık. Bazen “bu kadar parayı ne yaptın?” sorusunu, ya kendi kendimize sorarız veya birileri diğerine sorar. İşte ben bu konuyu sanal bir DİYALOGLA açıklamaya çalışacağım;

Sayın okurlar, diyelim ki benim KASAM bankadaki hesabım, kredi kartı kullanmadığım için VEZNEDARIM ise bankamatiktir İşte bu ikili tartışıyorlar; Kasa, veznedara “bu kadar parayı ne yaptın” diye sorduğunda veznedar başlıyor saymaya; İnternete şu kadar, digitürke şu kadar, elektriğe şu kadar, doğal gaza şu kadar ,cep telefonuna şu kadar ,su parası olarak şu kadar, apartman aidatına şu kadar , arabaya yakıt aldım şu kadar ,markete şu kadar,pazar masrafına şu kadar ödeme yaptım deyince KASA haklısın diyerek susuyor, veznedar hızını alamadığından devam ediyor, emlak vergisi olarak şu kadar,GMSİV olarak şu kadar, arabanın muayenesi için şu kadar,emisyon ölçüm için şu kadar,yıllık taşıt vergisi için şu kadar ödedim derken KASA tamam tamam uzatma anladık “bu kadar parayı ne yaptın” sorusunu sorduğuna pişmanlık duyarak konuyu kapatıyor. Ben bu sanal DİYALOGTAN “uzaktan baktım pek çok, yanına vardım hiç yok” bilmecesi ile“bir varmış bir yokmuş” masal başlangıç cümlesine ve “sıfır kere sıfır elde var sıfır” tekerlemesine ulaştığımı sanıyorum.Yani ücretler, maaşlar bir elimizden giriyor bir elimizden çıkıyor demek istedim ama bunu diyebilmek için bayağı zorlandım.Nokta.

Dün gece depremle uyandık.Depremi kanıksamış (alışmış)olduğumdan olacak ki fazla panik yapmadan,ne zaman duracak ki diye korku-heyecan karışığı bir ruh hali ile bekledim. Eeeee bu pir-i fani İlhami o kadar çok deprem gördü ki nasıl kanıksamasın. Bu “yıkım olayına” önce “Allah emri” dedik,daha sonra “zelzele” dedik, daha sonra “yer sarsıntısı” dedik ve nihayet “deprem”de karar kıldık.Unutmuyorum Adana da bir kır lokantasında yemek yerken deprem oldu, biz gençler kaçışırken depreme kanıksamış bir ağabeyimiz “şişeyi tutun dökülmesin” dediğinde ben şaşırmıştım. Hemen her gün depremle karşılaşan Japonya’da panik içinde pencereden atlayarak hayatını kaybedenlerin olduğunu hiç duymadım.Demek ki insanoğlu depreme bile kanıksıyor. Tanrı bizleri bir daha deprem felaketleri ile karşılaştırmasın. Amin.Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar