Hizmet aşkımızı kimse engelleyemez

Hizmet aşkımızı kimse engelleyemez

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin Hükümetlerinin tüm engellemelere rağmen parlamentoyu geceler boyu açık tutarak önemli yasaları hayata soktuğunu söyleyerek;  “Buna en güzel örnek son dönemde...

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin Hükümetlerinin tüm engellemelere rağmen parlamentoyu geceler boyu açık tutarak önemli yasaları hayata soktuğunu söyleyerek;  “Buna en güzel örnek son dönemde uzun tartışmalar sonucu yasalaştırılan ve kamuoyunda torba yasa olarak bilinen yasadır” dedi.

 

AK Parti Bolu Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Fatih Metin Siyaset’in halkı dinleme, derdi ile dertlenme, onları anlama ve onlarla hem hal olma sanatı olduğunu söyledi.Metin; “Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda halkıyla hem hal olan kendini halkına adayan rol modelimiz olmuştur. Onun öncülüğünde yürüyen Ak kadrolar parlamento çatısı altında önemli çalışmalar yapmakta vatandaşın yüzünü güldürecek yeni uygulamaları bir bir devreye sokmaktadır. Aslında bunun daha fazlasını yapabilmek de mümkündür. Gönlümüz vatandaşlarımıza yeni kolaylıkların sağlanması ve onların yaşam standartlarının daha fazla yükseltilmesini istemektedir.  Hükümetimiz maalesef bu konuda  muhalefet partilerinin en ufak bir olumlu katkısını görmediği gibi onların direnci ile karşılaşmakta ve parlamento çalışmaları sürekli olarak engellenmeye ve ötelenmeye çalışılmaktadır. Hükümetimiz tüm bu engellemelere rağmen gerekirse parlamentoyu geceler boyu açık tutarak önemli yasaları hayata sokmaktadır. Buna en güzel örnek son dönemde uzun tartışmalar sonucu yasalaştırılan ve kamuoyunda torba yasa olarak bilinen yasadır. Bu yasa vatandaşımızı çeşitli nedenlerle ödeyemediği veya ödemesi aksamış birçok borç’unun faiz yükünden kurtarmıştır. Gün ak ile kara’nın ortaya çıktığı gündür. Gün vatandaşın faizlerinden kurtulduğu gündür. Gün kimin halkçı olduğunun belli olduğu gündür” dedi.

 

Sigorta primlerinin yeniden yapılandırılmasına imkân verilmiştir

 

Söz konusu yasa ile bir takım borçların yeniden yapılandırılacağının altını çizen Metin; “ Kalebet style="mso-bidi-font-weight: normal;">Vatandaşlarımız yapılan bu yasayı iyi anlamalı ve sağlanan kolaylıklardan mutlaka faydalanmalı. Bu yasa ile 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; Sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi,  SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı gibi borçlar yeniden yapılandırılabilecektir. Yine bu yasa ile 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkân sunulmuştur.  30.11.2010 tarihi itibarıyla bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin resen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin yeniden yapılandırılmasına imkân verilmiştir.  31.12.2010 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları ve Mayıs/2008 ve Ağustos/2008 tarihlerinde getirilen yeniden yapılandırmaya müracaat edip şartları yerine getirmediğinden yapılandırması bozulan borçluların borçlarını yeniden yapılandırmasının önü açılmaktadır. Yine bu yasa ile  5510 sayılı Kanunun Geçici 17. maddesi gereği belirli süre prim borçlarını ödemediğinden sigortalılık süreleri durdurulan kişilerin durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin prim borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanmaktadır.”diye konuştu.

 

Yasa, gündelik yaşamda ciddi kolaylıklar sağlayacak

 

Kanun kapsamında ödenmemiş borcu olan kişilerin kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar SGK İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerine Başvurmasının gerektiğinin de altını çizen Fatih Metin; “Örneğin; Kanunun Şubat 2011’de yayınlanması halinde 30 Nisan 2011’e kadar başvurmak gerekiyor. Ödenecek tutarın ilk taksiti kanunun yayınlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi zorunludur. Örneğin; Kanunun Şubat 2011’de yayınlanması halinde ilk taksitin en geç Haziran 2011’de ödenmesi gerekmektedir. Kanuna göre hesaplanan tutarın ilk taksit ödeme süresi içinde tamamen ödenmesi halinde, bu tutara Kanunun yayınlandığı tarihten ödemenin yapıldığı tarihe kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz. Ödemenin taksitle yapılması halinde müracaat esnasında altı, dokuz, oniki veya onsekiz eşit taksit seçeneklerinden biri tercih edilecektir. Ayrıca, belirlenen tutar; Altı eşit taksit için 1,05, Dokuz eşit taksit için 1,07, Oniki eşit taksit için 1,10, Onsekiz eşit taksit için 1,15 katsayı ile çarpılır ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı belirlenir. Tercih edilen taksit süresinden daha erken ödeme yapılması halinde ise ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilir. Ödenecek tutarın kredi kartı kullanmak suretiyle ödenmek istenmesi halinde, ilgili bankalar borç tutarını taksitler halinde ve taksit ödeme aylarında hesaplarına borç kaydetmek şartıyla, ödeme tarihi olarak kredi kartının kullanıldığı gün esas alınarak ödeme yapabilir. Taksitlerin kredi kartıyla ödenmek istenmesi, katsayı uygulamasına engel teşkil etmez.” Şeklinde konuştu. Bolu Milletvekili Fatih Metin sözlerini ; “Çıkarılan bu yasanın vatandaşlarımızın hayatında ciddi kolaylıklar sağlayacağı kanaatindeyim. Yasa milletimize hayırlı olsun ” biçiminde tamamladı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.