Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

“HUKUKÇU” HERKESE LAZIM…

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre 14/05/2023 tarihinde Türkiye sandığa gidecek. Peki Anayasa, Cumhurbaşkanlığı’na tekrar aday olacağını söyleyen Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tekrar aday olmasına imkan veriyor mu?

Anayasa’da bu durum çok açık şekilde düzenlenmiş. Anayasa’nın 101. Maddesi şöyle diyor;

  • “Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.
  • Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Madde açık. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi bir erken seçim kararı alır ise ancak Recep Tayyip ERDOĞAN tekrar Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koyabiliyor.

Bunu bilmek için hukukçu olmaya gerek yok çünkü Anayasa’nın bu maddesi net, yalın ve izahtan uzak. Yazılı ve görsel basında bu konuda açıklamalar yapan, Anayasa’nın bu maddesini vatandaşa anlatmaya çalışan çok değerli hukukçular var. Bu Anayasa Hukuku üstatlarının hepsinin söylemi bu yönde, çünkü bunun aksi zaten çok açık bir şekilde hukuka aykırılık.

Biz herkes için eşit uygulanan bir hukuk ve terazisi eşit bir adalet için her gün var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak siyasete baktığınızda en başındakinden, en altında olanına kadar herkes hukuku kendi istekleri doğrultusunda eğmeye, etrafından dolaşmaya çalışıyor. Yapmayın! Siz rakiplerinizin karşınıza çıkmasını var gücünüzle engellemeye çalışırken çok açık olan hem de Anayasa’da düzenlenmiş bulunan bir kanun maddesini yok sayarak “Evet Recep Tayyip ERDOĞAN hukuken doğru bir şekilde aday olabilir” şeklinde vatandaşı yanıltacak söylemlerde bulunamazsınız.

Anayasa başta olmak üzere kanunlar sana göre öyle, bana göre böyle uygulanabilecek hukuk kavramları değildir. Kanunla herkese eşit olarak uygulanır. Eğer biz tam olarak bir HUKUK DEVLETİYSEK!

İşte böyle bir dönemde hukuk elbet herkese lazım. Ama asıl olan “HUKUKÇUNUN” varlığıdır. Hukuk olmayan yerde hukukçunun varlığının ise işe yaramadığı gün gibi ortadadır. Gerisi Lafügüzaftır…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar