Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

İADE OLAN ÜRÜNÜN KARGO ÜCRETİNİ ARTIK KİM ÖDEYECEK?

23.08.2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le birlikte internet alışverişleriyle ilgili yeni bir çok düzenleme yapıldı. Bununla değişiklik ile birlikte ürünlerin iadesinde kargo ücreti ve cayma hakkı konularında düzenlemeler de gelmiş oldu. Peki ne bu değişiklikler birlikte bakalım.

Artık biz tüketiciler iade kargoların ücretini kendimiz karşılayacağız. Satın aldığımız cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone gibi teknolojik ürünlerde cayma hakkından faydalanamayacağız. İade kargo ücretini artık biz tüketiciler ödeyeceğiz.

Bahsi geçen Yönetmeliğin 13. fıkrasına “(3) Tüketici, ön bilgilendirmede kararlaştırılması ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iadesinde tutarına yer verilmesi halinde teslim masraflarını geçmemek üzere iade masrafını karşılamakla yükümlüdür. Ancak, tüketiciye teslim edilen malın Kanunun 8 inci maddesi kapsamında ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir.” bu madde eklendi.

Yönetmelikte yapılan bir başka düzenleme ile de tüketiciler artık kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçları, cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayarlar ve canlı müzayedede açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmelerde cayma hakkından faydalanamayacak. Ancak ürünlerde sorun çıkarsa, bu ürünlerin iadesinde engel çıkmayacak.

Kargo iade sürelerinde de bir değişiklik yapılarak, süre sınırı on dört güne çıkarıldı. İade durumda, ürün ödemesi kredi kartı ile yapıldıysa kart sağlayıcıları, artık satıcı, sağlayıcı veya aracı hizmet sağlayıcı tarafından aktarılan tutarı, kendilerine ulaşmasını takiben kart sahibinin kullanılabilir limitine tek seferde aktarmakla yükümlü olacak.

Kredi kartına ilişkin yapılan bu düzenleme 01.01.2023 tarihinde yürürlüğe girecek, size anlattığım diğer düzenlemeler ise 01.10.2022 tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

Tüm tüketicilerin dikkatine…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar