N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

İBUZEM’DE SINAV OLMAK

Koronavirüs salgınının getirdiği olağanüstü şartlar nedeniyle ülkemiz genelindeki özel ver devlet üniversitelerindeki gibi uzaktan eğitim vermek zorunda kalan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemiz teknolojik alt yapı eksikliğinin ceremesini çekmeye devam ediyor.

Normal zamanda ders kaydı sürecinde sık sık çökerek öğrencilerin sabır sınırlarını zorlayan Bilgi Yönetim Sistemi(BYS) ortadayken uzaktan eğitim sistemimiz İBUZEM’in başarılı bir şekilde hizmet vermesini beklemek elbette mantıksız olurdu. Beklenen gerçekleşti. İBUZEM’den diyerek Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi derslere erişim sorunu yaşanırken, sistemin nasıl işlediğine dair halen daha düzgün bir bilgi ortada yokken, çevrimiçi derslere bağlanamayan öğrencilerin ders yayınlarına erişmemesi için çektirilen çileler devam ederken girdiğimiz vize sınavlarında sistemin alt yapı eksikliği acı yüzünü bir tokat gibi hem biz öğrencilerin hem de akademisyenlerimizin yüzüne çarptı.

Vize haftasında İBUZEM yoğunluğa dayanamayarak çöktü! Sınavın ortasında, çöken sistem yüzünden strese giren, sinir krizi geçiren, sabır taşı çatlayan öğrencilerin isyanına karşılık üniversitemiz Rektörlüğü bir açıklama yaparak ‘mağduriyet yaşatılmayacağını’ bildirdi. SİSTEME OLAN GÜVENSİZLİK nedeniyle birçok akademisyen de sınavlarını erteledi. Microsoft Teams belasında ders kaydını almayan hocalarımızın sayesinde çevrimiçi derslere katılamayan öğrencilerin ders notu bulma maratonu sürdüğü sıralarda ‘öğrenci yanlısı, öğrenciyi seven, öğrenciyi koruyan ve kollayan, öğrenci dostu BAİBÜ Senatosu’ yeni aldığı kararla akılları dumura uğrattı.

Eylül ayı ortasında gerçekleştirilen senato toplantısında final sınavlarının her bir bölüm için tek bir günde yüz yüze yapılacağı -nasıl olacaksa o?- gibi bir öngörüsüz karardan sonra alınan bu ikinci kararla vizyon ortaya çıkmış oldu. Bu üniversitede sadece Rektör, Yönetim Kadrosu ve Akademisyenlerin olmadığını; bunların olmasının sebebinin aslında ‘üniversite öğrencileri’ olmasını anlamaları gerekiyor. Öğrenciyle alakalı konularda öğrencilerin fikrini almadan kendi düşüncelerine göre kararlar almalarını kınıyorum.

Şimdi Eylül’de aldıkları karardan R yapıp final, bütünleme, tek çift, azami dönem sonu sınavlarının uzaktan yapılması kararı almışlar. Bir de kalkmışlar ‘sınavda kamera açtırılması’ gerektiği dekanlılara ve akademisyenlere hatırlatılmış.  Bu rezil uzaktan eğitim sistemi azıcık yoğunluğu kaldıramayıp çökerken şimdi kamera açtırmaya çalışmak sistemi ortadan kaldırmakla eşdeğerdir. Öte yandan sınav güvenliği adı altında akademisyen ve öğrencilere dayatılan bu zorunluluk fırsat eşitsizliği yaratacaktır. Şu unutulmamalıdır ki her öğrencinin bir bilgisayarı, kamerası bulunmamaktadır. Birçok öğrenci imkansızlıklar içerisinde bu sisteme giriş yapmaya, sınavlara girmeye çalışırken bu ek uygulamanın ortaya çıkaracağı mağduriyetler sorun olacaktır. Bu karardan geri dönülmelidir. İsteyen akademisyen uyguluyor, istemeyen uygulamıyor diye bir ucu açık düşünce de son derece yanlıştır. Ya hep beraber ya da hiçbirimiz! Bu karar resmi olarak geri çekilmelidir. Ayrıca birtakım yönetim ve akademisyen ajanı, onların peşinden koşan öğrencilerin de kamera kararına verilen tepkilere karşı görüş belirtmeleri de tamamen yersizdir. Bu kararın geri çekilmesi adına atılabilecek adımları bir bir atacağız. Akademik camia öğrencinin tarafında olsa herkes için huzur verici olacaktır. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar