“İleri faşizme” geçit vermeyeceğiz

“İleri faşizme” geçit vermeyeceğiz

Hafta sonunda Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen konferansta Prof.Dr. Mümtaz'er Türköne’yi protesto eden öğrenciler “Bizler üniversitemizde en demokratik ve meşru hakkımızı kullanmak istediğimiz...

Hafta sonunda Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen konferansta Prof.Dr. Mümtaz'er Türköne’yi protesto eden öğrenciler “Bizler üniversitemizde en demokratik ve meşru hakkımızı kullanmak istediğimiz için sahibi olduğumuz üniversiteden kovulduk. Arkadaşlarımız ise darp edildiler. Bizler dün olduğu gibi yarın da üniversitemize gelecek olan satılmış kalemlere, işbirlikçilere konuşma izni vermeyeceğiz.” Dediler

 

Emek Gençliği-Öğrenci Kolektifleri-TKP'li Öğrenciler-Gençlik Muhalefeti üyeleri geçtiğimiz Cumartesi günü üniversitede yaşanan olaylarla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptılar. Cumartesi günü üniversiteye konferans vermek için gelen Mümtaz'er Türköne’nin  

Türkiye'nin en çalkantılı döneminin ülkücü liderlerinden biri olduğunu ve faili meçhul cinayetlerin en yoğun olduğu Çiller döneminde danışman, bugünde AKP'nin bir numaralı kalemşoru olduğunu söyleyen öğrenciler; “Kalemini her eline aldığında ilerici, devrimci ve demokratlara saldırmaktan geri durmayan Türköne, özgürlük naraları atarken, bilimsel, anadilde, demokratik ve özgür eğitim hakkı için eylem yapan öğrencileri hastalıklı olarak nitelendirmekten geri durmamakta, Ergenekon adı altında içeri alınan meslektaşları Nedim Şener ve Ahmet Şık'a saldırırken, Çiller döneminde yapılan cinayetleri görmezden gelmektedir. Madem darbeciler ve yalakaları yargılanıyor sen niye hala elini kolunu sallayarak dolaşıyorsun. Kadına yönelik şiddete "Alçaklıktır!" diyen AKP hükümeti, iki dönemdir şiddetin %1400 arttığının farkında değil mi?

AKP'nin savunuculuğunu yapan Türköne'nin yaptığı açıklamalar kadına yönelik şiddeti yeterince ortaya koyuyor. Devlet şiddeti ile bebeğini kaybeden arkadaşımızı duygu sömürüsü yapmakla suçlayan Türköne, eşine uyguladığı şiddet için ne diyor?

Kişiliğinden de belli olduğu üzere; her iktidar döneminde bulunduğu kabın şeklini almış, dönemin öğrenci sorunlarım ve kadına yönelik şiddeti görmezden gelerek; bunlarla mücadele eden biz gençleri hedef göstermekten çekinmemiştir.”dediler.

 

Demokratik hakkımız kullandık

 

12 Mart Cumartesi günü Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne Zaman gazetesi yazarı ve akademisyen sıfatıyla gelen Mümtaz'er Türköne'yi protesto ettikleri için okul güvenliği ve sivil polislerin müdahalesine maruz kaldıklarını söyleyen öğrenciler; “Keskin demokrat kesilen Türköne utanmadan, emek ve demokrasiyi savunan örgütleri provokasyon ortamı ve kutuplaşma yaratmakla suçluyor. İktidara muhalif olan herkesi yasadışı silahlı örgüt üyesi ve marjinal gruplar olarak nitelendirerek, AKP'nin kalemi olduğunu ifşa etmekten geri kalmıyor. AKP’nin kalemşorluğunu yapan Mümtaz'er Türköne'yi üniversitemizde istemediğimizi belirttiğimiz için okul yönetiminden de ağza alınmayacak sözler duyduk. Rektör Yardımcısı Mehmet Bahara öğrencilerin arkasında durmak yerine bizlere "Defolun Buradan!" diyebilecek kadar AKP militaristliğini yapmış ve okul güvenliğiyle birlikte sivil polislere saldırı emrini vermiştir. Bizler üniversitemizde en demokratik ve meşru hakkımızı kullanmak istediğimiz için sahibi olduğumuz üniversiteden kovulduk. Arkadaşlarımız darp edildiler.”şeklinde konuştular.

Öğrenciler açıklamalarını şu şekilde tamamladılar;”Şimdi rektör yardımcısı Mehmet Bahar'a soruyoruz:Sizin üniversitede ki göreviniz AKP’lileri mi korumak yoksa öğrencilerinizi mi?,Farkında mısınız bilmiyoruz ama "Defolun Buradan!" dediğiniz kişiler üniversite öğrencileri! Hangi mantıkla bizleri kovuyorsunuz? Derdiniz bir dahaki rektörlük seçimleri için prim toplamak adına "reklam" yapmak mı? Buradan tüm Bolu halkına ve üniversite öğrencilerine sesleniyoruz. Bizler dün olduğu gibi yarın da üniversitemize gelecek olan satılmış kalemlere, işbirlikçilere konuşma izni vermeyeceğiz. Her fırsatta bu adamların gerçek kimliklerini teşhir etmekten vazgeçmeyerek bir daha ki buluşmaya daha inatçı ve daha kalabalık geleceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.