İletişim dinlemekle başlar

İletişim dinlemekle başlar

İnsan kaynakları uzmanı Nilgün Aygen, şirket içi iletişimde çalışanların birbirini dinlemek yerine sürekli konuşmaya çalıştıklarını söyledi   Seyfi ALP / FRANKFURT   ALMANYA’DA...

İnsan kaynakları uzmanı Nilgün Aygen, şirket içi iletişimde çalışanların birbirini dinlemek yerine sürekli konuşmaya çalıştıklarını söyledi

 

Seyfi ALP / FRANKFURT

 

ALMANYA’DA çalışmaları yakından takip edilen ve büyük firmalara danışmanlık yapan uzman Nilgün Aygen, şirketlerdeki sağlıklı iletişimde yaşanan en önemli sorunun karşındaki kişiyi dinleyememek olduğunu söyledi. Nilgün Aygen, iletişim deyince akla hemen konuşmanın geldiğini ve bunun önemli bir yanılgı olduğunu vurgulayarak, “Şirketiçi iletişimde yaptığımız en büyük hata, herkesin konuşmak istemesi ve bununla iletişim kurduğunu sanması. Yönetici yanında, çalışanlar da birbirini dinleyebilmeyi öğrenmeli” dedi.

 

 

YÖNETİCİ VİZYONUNU AKTARABİLMELİ

 

YÖNETİCİNİN şirketin vizyon ve amaçlarını altındakilere çok net aktarabilmelisi gerektiğini belirten Nilgün Aygen,” Bunu dinleyen altındaki bir kişi, “Benim bu vizyonun gerçekleşmesine katkım ne olacak? Hedefe ulaşmak bana ne fayda sağlayacak” diye düşünmeli. Bir çalışanı motive etmek için bu anahtar bir durumdur. Örneğin şirketin yüzde 10 büyümesini hedefliyoruz. Yönetici bu hedefe ulaşırkenki sorumluluk hazzını ve sonuçtaki faydayı çalışanlara yansıtmalı” şeklinde konuştu.

 

TÜRK ŞİRKETLERİNDE İLETİŞİM YOK

 

 

 

TÜRK şirketlerinde şirketiçi iletişime fazla önem verilmiyor. Bochum'da işletme danışmanlığı yapan Fadime Yücel, özellikle küçük şirketlerin orduda olduğu gibi “emir komuta” yöntemiyle yönetildiğini söyledi. Yücel, şirket sahiplerinin, “Ben patronum, herşeyi bilirim. Burada benim dediğim olur” havasında olduklarını belirtti. Türk şirket sahiplerinin söylemlerinde şirketiçi iletişimi önemsediklerini belirttiklerini, ancak bunu uygulamadıklarını söyledi. Yücel, Türk şirketlerinde takım toplantısı, şirket toplantısı ve personelle yemek yeme gibi etkinliklerin de çok seyrek olduğunu da belirtti. Bunun sonucu olarak işyeri ve patronundan memnun olmayan personelin verimli çalışmadığını ve sıkça hasta raporu aldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.