İlk beş ayın bilânçosu belli oldu

İlk beş ayın bilânçosu belli oldu

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nın kapsama alanında bulunan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’ya, bu yılın ilk 5 ayında toplam 5.4 milyar TL teşvik belgesi verildi.   MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, 2011 yılının...

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nın kapsama alanında bulunan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’ya, bu yılın ilk 5 ayında toplam 5.4 milyar TL teşvik belgesi verildi.

 

MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, 2011 yılının ilk beş ayında bölgeye gelen sabit yatırımları değerlendirdi. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara Bölgesi’nde Hazine Müsteşarlığı tarafından 2011 yılı ilk beş ayında 5,4 milyar TL tutarında yatırım teşvik belgesi verildiğini belirten Ayan, yabancı sermayeli şirketlerin teşvik belgeli yatırımlardaki oranının yüzde 40 seviyesinde gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca, bölgede bugüne kadar yalnız teşvik belgesi alarak yapılan yabancı sermayeli yatırım toplam tutarının 11,4 milyar TL’yi bulduğunu açıklayan Ayan, bu tutarın 5,9 milyar TL’si olan yüzde 51’inin 2008-2011 yılları arasında gelmesinin, kalkınma ajansının da etkisiyle son dönemde bölgeye olan talebin ne ölçüde arttığının göstergesi olduğunu iletti. Ayan,“2008 yılından 2011 yılının ilk beş ayı dâhil, teşvik belgesi alan yerli ve yabancı yatırım toplamı 16,4 milyar liraya ulaştı. Bugüne kadar Doğu Marmara Bölgesi’nin yatırım teşvik mevzuatı açısından genel teşviklerden, bölgesel teşviklerden, büyük ölçekli yatırım teşviklerinden yararlanabildi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak bölge planlarına ve hassasiyetlerine uygun nitelikli yatırımlara her türlü desteği vererek iş ve işlemlerini tek elden takip ediyoruz. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’daki yatırım destek ofislerinden yatırımcılara yardımcı oluyoruz.” Şeklinde konuştu. Yatırım teşvik belgesi almadan yapılan yatırımın bu rakamlara dâhil olmadığını belirten Ayan, Doğu Marmara Bölgesi’nin birinci derece gelişmiş bölge olduğu için birçok orta büyüklükteki işletmenin yatırım teşvik belgesi başvurusunda bulunmadığını sözlerine ekledi. Hazine Müsteşarlığı’ndan alınan verilere göre, 2011 yılının ilk beş ayında söz konusu yatırımlarla 4 bin 551 kişiye iş imkânı açıldı. 2008 yılından 2011 Mayıs ayına kadar verilen teşvik belgeleri ile 35 bin 264 kişiye iş imkânı oluştuğu açıklandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.