N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

İNAT ETMEYİ BIRAKIN LÜTFEN

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi(BAİBÜ) Senatosunca alınan ‘sınavlarda kamera açılması’ kararına binlerce öğrenci tepki göstermeye devam ediyor. Sosyal medya platformları üzerinden gelen tepkilerin ‘görülmek istenmeyeceği’ ortada. Bu nedenle öğrenciler CİMER üzerinden de dilekçe yazarak Rektörlüğümüze seslerini duyurmaya çalışıyor. Öte yandan gerek akademisyenlerimize gerekse de dekanlıklara mail atarak da kararın mağduriyetlere sebep olacağına dikkat çekiyorlar.

Ancak iki haftadır devam eden tepkilere rağmen Rektörümüz Mustafa Alişarlı başta olmak üzere hiçbir yöneticinin sesinin çıkmaması çok ilginç. 11 Aralık’ta yapılan toplantıda alınan kararı 17 Aralık’ta ‘söylemediniz demesinler’ diye yayınlamanız zaten başlı başına öğrencinin yanında olmadığınızı gösteriyor. Programlara, törenlere katılıyorsunuz. Kürsülerden ‘öğrencilerimiz için’ vurgusuyla onlarca çalışma anlatıp yüzlerce cümle kuruyorsunuz. Ama sonuç? Sonuç ortada.

Alınan karar ‘oldu bittiye getirilerek’ öğrencilere ve hatta akademisyenlere dayatılıyor. Lütfen yapmayın. Bu kadar umursamaz olmaya gerek yok. Yarın öğrenciler yeniden üniversitemiz yerleşkelerini doldurmaya başladığı zaman sizlere minnet ve saygı duysun. Sizleri iyi hatırlamak, iyi anmak isteyen binlerce öğrencinin sesine kulak vermemenizin mantığı yok. ‘Biz bir şey görmedik’ diyorsanız daha eğitimin nasıl verilmesi gerektiği ile ilgili yapmış olduğunuz anket gibi sistem üzerinden bir anket oluşturun. Öyle ki eğer inanmadığınız tepkiler ve anketlere karşı açacağınız resmi ankette sonucu göreceksiniz. Sonuç; şu an birçok öğrenci istemiyor görünse de eğer ‘kamera açılmalı’ olarak çıkarsa buna hepimiz razı olalım. Ama gelen tepkilere kulak verin artık.

İyi veya kötü bir açıklama yapmanız öğrencileri dikkate aldığınızı gösterecektir. Ancak öğrencileri doğrudan ilgilendiren konulardaki karar süreçlerine öğrencilerin dahil edilmemesi ile, sadece bu konu özelinde değil, genel anlamda öğrencilerin tepkisiyle karşılaşacaksınızdır. Sizce de artık öğrencilerle alakalı konularda öğrencilerin de fikrini almanızın zamanı gelmedi mi? Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar