İpekyolu Turizm Koridoru Harekete Geçiyor##hb_manset.gif

İpekyolu Turizm Koridoru Harekete Geçiyor##hb_manset.gif

Bolu’nun Turizm sektöründeki en büyük değerlerinden biri olarak gösterilen Tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılması için büyük bir adım atıldı.   Göynük ve Mudurnu’nun da...

Bolu’nun Turizm sektöründeki en büyük değerlerinden biri olarak gösterilen Tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılması için büyük bir adım atıldı.

 

Göynük ve Mudurnu’nun da içinde yer aldığı Tarihi İpek Yolu’nun Ankara-İstanbul arasında ki kesimi olan Ayaş-Sapanca Yolu’nun canlandırılması için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Ankara Kalkınma Ajansı, İpekyolu Belediyeler Birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında işbirliği çalışmalarına başlandı.2011 teklif çağrısı kapsamında en yüksek ikinci puanı alan İpekyolu üzerinde, Mudurnu projesinin arazi çalışması sırasında atılan işbirliği çalışması Ankara Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıyla somut bir hale geldi. Ankara Kalkınma Ajansı’ndaki toplantıya Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç.Dr. Asım Balcı, İpekyolu Belediyeler Birliği Başkanı ve Nallıhan Belediye Başkanı Ahmet Adnan Okur, Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje Koordinatörü Erdoğan Gümüş ve kurumlardan uzmanlar katılım sağladı. Oluşturulması tasarlanan yol haritası ve bu kapsamda gerçekleştirilecek araştırmaların ve çalıştayın detaylarının görüşüldüğü toplantıda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, koridorun Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan kısmı hakkında bilgilendirme yaparak bölgenin sorunları ve potansiyellerini paylaşarak yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantının ardından oluşturulan koordinasyon ekibi, gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunarak çalıştay yöntemi ile araştırma takvimi üzerinde görüştü. Bu görüşmelerin ardından çalışmanın yaygınlaştırılması için merkezi yönetimin ilgili birimleri ve ulusal sektörel sivil toplum kuruluşları, ilgili illerin Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve yerel yönetimleri ile ilçelerin belediyeleri ve kaymakamlıklarının sürece dâhil edilmesi kararlaştırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı 2023 Türkiye Turizm Stratejisi ve 2007-2013 eylem planı’nda İpekyolu Turizm Koridoru olarak tanımlanan Ayaş-Sapanca Yolu, kültür ve doğa turizminin yaygınlaştırılacağı bir aks olarak tanımlandı. Aynı şekilde TR42 Doğu Marmara Bölge Planı’nda da anılan bu yol üzerinde Sakarya’nın Sapanca, Geyve ve Taraklı ilçeleri, Bolu’nun Göynük ve Mudurnu ilçeleri ile Ankara’nın Nallıhan, Beypazarı, Güdül ve Ayaş ilçeleri bulunuyor. Söz konusu ilçelerde Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok kültür varlığı bulunuyor. Bulunduğu ilçeleri kırsal alanda bulunan ve temel ekonomileri tarım ve hayvancılık olan Ayaş-Sapanca Yolu, alternatif turizmin gelişmesiyle çeşitli bir ekonomiye kavuşabilecek ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasına katkı sağlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.