İş kazasına ilişkin tüm süreç yakından takip edilmektedir

İş kazasına ilişkin tüm süreç yakından takip edilmektedir

ZEİN Yapı Mühendislikten geçtiğimiz hafta İhsaniye Mahallesi Ertuğrul Sokakta bir binanın dış cephe izolasyonunun gerçekleştirildiği şantiyede meydana gelen iş kazası ile ilgili açıklama yapıldı. 17 Mart 2011 günü...

ZEİN Yapı Mühendislikten geçtiğimiz hafta İhsaniye Mahallesi Ertuğrul Sokakta bir binanın dış cephe izolasyonunun gerçekleştirildiği şantiyede meydana gelen iş kazası ile ilgili açıklama yapıldı.

17 Mart 2011 günü saat 17.00 sıralarında gerçekleşen olay sonucunda iki işçinin yaralandığını ve yaralı işçilerin hastanede tedavilerinin devam ettiğini vurgulayan ZEİN firması yaptığı yazılı açıklama da şu ifadelere yer verdi; “ Hastane yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, işçilerimizin hayati tehlikelerinin bulunmaması ve sağlık durumlarının iyiye gittiğinin belirtilmesi acımızı biraz olsun hafifletmektedir. İnşaat sektörü işin doğasından kaynaklanan özelliği nedeniyle, Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de kaza riskinin en yüksek olduğu sektörlerden biri olarak kabul edilmektedir. ZEİN Yapı Mühendislik, bu gerçeği her zaman göz önünde tutan ve  “İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı” konusuna büyük önem veren, bu konuda çok büyük bir hassasiyet taşıyan iş anlayışına ve birikimine sahip bir kuruluştur. ZEİN Yapı Mühendislik için insan hayatı ve iş güvenliği her şeyden daha önce gelmektedir. Bu anlayışın sonucu olarak da, ZEİN Yapı Mühendislik inşaatlarında daha riskli bir alan yaratan, insan sağlığı ve iş güvenliği açısından büyük problemler yaşatan eski klasik iskele sistemini zorunlu bölgeler haricinde kullanmamaktadır. Son yıllarda Türkiye’de inşaat alanında faaliyet gösteren ve eski iskele sistemini kullanan pek çok firmanın büyük şehirlerde inşaatları durdurulmuş ve iskele sistemlerini değiştirmeleri konusunda cezalar verilmiştir. ZEİN Yapı Mühendislik, tamamen iş anlayışı çerçevesinde herhangi bir zorlama olmadan inşaatlarında en gelişmiş teknolojiyi içeren İsveç modeli “ASANSÖR İSKELE SİSTEMİ”ni kullanmaktadır. ZEİN Yapı Mühendislik’in inşaatlarında kullandığı “ASANSÖR İSKELE SİSTEMİ”i, tüm Avrupa’da kullanılan,  Avrupa Birliği standartlarına göre imal edilmiş, her türlü testten geçirilmiş ve ilgili standartlara göre belgelendirilmiş, insan sağlığına ve güvenliğine uygun olduğu “CE” belgesi ile tescillenmiş bir sistemdir.Bu sistemin kullanımı ve iş güvenliği konusunda tüm işçilerimize eğitimler verilmiştir. Ayrıca tüm işçilerimizin sosyal güvenceleri de mevcuttur. Söz konusu iş kazasının yaşandığı şantiyemizde de  “iş güvenliğini” sağladığı belgeleriyle tescilli bu sistem kullanılmaktadır. Buna rağmen kazanın neden kaynaklandığı şuanda bilinmemektedir. Kazanın oluşumuna sebepleri teknik incelemeler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu konu ile ilgili çalışma yürütülmektedir. Ayrıca tedavi gören işçilerimizin durumu da ZEİN Yapı Mühendislik tarafından yakından takip edilmekte, sağlık durumları için her türlü destek sağlanmaktadır.“İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı”nı ilke edinmiş ZEİN Yapı Mühendislik’i de çok büyük bir üzüntüye boğan iş kazası ile kamuoyunda eksik bilgilendirmeden kaynaklanan bir algılama oluşmaması için ve duyduğumuz sosyal sorumluluk kapsamında bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. İş kazasına ilişkin tüm süreç yakından takip edilmektedir. Bu konu ile ilgili tüm gelişmeler, konunun hassasiyeti nedeniyle kamuoyu ile paylaşılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.