İşçilere yeni bir umut doğdu##hb_manset.gif

İşçilere yeni bir umut doğdu##hb_manset.gif

Belediye ve İl Özel idaresinde çalışan işçileri yakından ilgilendiren 6111 Sayılı yasa ile ilgili olarak önemli bir gelişme yaşandı. Dün Bolu valiliğinden yapılan açıklamada kanundaki sürelerin geçerliliğini...

Belediye ve İl Özel idaresinde çalışan işçileri yakından ilgilendiren 6111 Sayılı yasa ile ilgili olarak önemli bir gelişme yaşandı. Dün Bolu valiliğinden yapılan açıklamada kanundaki sürelerin geçerliliğini korumakla beraber Özel İdareler ve Belediyelerden, ihtiyaç fazlası listelerin valiliklere bildirilmesinin, İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanacak genelge sonrasına bırakıldığı açıklandı. Genelge de çalışanların lehine ya da aleyhine nasıl bir durum oluşacağı merakla bekleniyor.

 

Bolu belediyesinde ve İl Özel idaresinde çalışan işçiler günlerdir hangi kamu kurumlarına atanacaklarının hesaplarını yapıyor.6111 Sayılı yasanın 166.maddesine göre özel idarelerinin ve belediyelerin sürekli işçi kadrolarında çalışan ihtiyaç fazlası işçiler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatındaki işçi kadrosu dâhilinde olmak üzere ihtiyacı bulunan mahalli idarelere atanacak. Bu hüküm Bolu belediyesi ve İl özel idaresinde çalışan ihtiyaç fazlası işçilerin Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne atanacağı anlamına geliyor.1 Ağustosta başlayacak olan süreçte listeler 45 gün içersinde valilikte oluşturulan komisyona bildirilecek. Ardından Komisyon 45 günlük zaman sürecince kendisine bildirilen isimlerle ilgili çalışmalar yaparak kamu kurumlarına atamaları gerçekleştirecek. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Bolu Valisi İbrahim Özçimen “Bu konuda zaten Hükümet nezdinde çalışılıyor. Değişik illerden değişik şikayetler Bakanlığımıza, karayollarına, Türk-İş sendikası gibi kurumlara ulaşmış. Geçtiğimiz Perşembe günü bu kurumlarla konuyla ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantı sonunda Valiliklere yeni bir genelge gönderildi. Konu bir daha gözden geçirilecek. Genelgeye göre işlemlerimiz devam edecek” dedi.

 

İçişleri bakanlığının genelgesi bekleniyor

Dün Bolu valiliğinden yapılan açıklamada ise kanundaki sürelerin geçerliliğini korumakla beraber Özel İdareler ve Belediyelerden, ihtiyaç fazlası listelerin valiliklere bildirilmesinin, İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanacak genelge sonrasına bırakıldığı açıklandı. Söz konusu genelgede gerek illerden (Valilikler, Özel İdare ve Belediyeler), gerek diğer kurumlardan, gerekse de sendikalardan iletilen yazılı ve sözlü taleplerden yasa metni ile ilgili olarak giderilmesi gereken birçok tereddüt olduğuna dikkat çekilerek; “Bu tereddütleri gidermek için Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili diğer kurumlardan görüş alınarak, uygulanacak ilke ve esaslar belirleneceği ve genelge ile tüm taraflara duyurulacağı ifade edilmiştir. Genelge de ayrıca, bu süreçte personelin mağdur edilmemesi, kurum barışının bozulmaması ve vatandaşa sunulan kamu hizmetlerinin aksamaması için Özel İdareler ve Belediyelerden, ihtiyaç fazlası listelerin valiliklere bildirilmesinin, kanundaki süreler geçerliliğini korumakla beraber İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanacak genelge sonrasına bırakıldığı belirtilmiştir.”denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.