İşte bu zekâ ile bu ülke yükselecek

İşte bu zekâ ile bu ülke yükselecek

Geçtiğimiz ay Abant İzzet Baysal Üniversitesinde yumurtalı saldırıya uğrayan Türköne, bu kez Eskişehir'de iletişimci öğrenciler tarafından sahanda pişirilmiş yumurta ikram edildi. İletişimci gençlerin yaptığı...

Geçtiğimiz ay Abant İzzet Baysal Üniversitesinde yumurtalı saldırıya uğrayan Türköne, bu kez Eskişehir'de iletişimci öğrenciler tarafından sahanda pişirilmiş yumurta ikram edildi. İletişimci gençlerin yaptığı bu jestinden bir hayli etkilenen Türköne, “Çok ince bir zeka. İşte bu zeka ile bu ülke yükselecek.” dedi.

Eskişehir'de Demokrasi ve Özgürlük Platformu (ESDER) tarafından ‘Demokrasi ve Özgürlük’ paneli düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Mümtazer Türköne’yi öğrenciler sahanda pişmiş yumurta ile karşıladı. Geçtiğimiz ay Abant İzzet Baysal Üniversite’sinde katıldığı bir konferansta öğrenciler tarafından yumurtalı saldırıya uğrayan Türköne'ye, bu sefer Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) okuyan öğrenciler tarafından, konferansın verileceği salonda piknik tüpü üzerinde pişirilmiş sahanda yumurta ikram edildi.
Bu sefer öğrencilerin yumurtalı eylemiyle değil, desteğiyle karşılanan Türköne, öğrencilerin kendi elleriyle hazırlayarak ikram ettiği yumurtadan üç lokma yedi. Kendisine yapılan yumurtayı beğenen Türköne, daha sonra yanında bulunan Gazeteci-Yazar Faruk Mercan’ın da bir lokma yemesini istedi. Türköne’nin bu talebini karşılıksız bırakmayan Mercan, tava içerisindeki yumurtadan yedi.İletişimci gençlerin yaptığı bu hareketten etkilenen Türköne, "Çok ince bir zeka. İşte bu zeka ile bu ülke yükselecek." dedi. Türköne, öğrencilere teşekkür ettikten sonra, öğrenci iken, yumurta ile yoğurdu karıştırarak yediklerini belirterek, “Keşke yanında yoğurt da olsaydı. Talebeyken hep yumurta yerdik. Elinize sağlık. Tam kıvamında pişirmişsiniz." diye espri yaptı. Bu hareketin, ince bir zeka ve espri düşüncesinin ürünü olduğunu belirterek, öğrencileri tebrik eden Prof. Türköne, şöyle devam etti:"İnşallah ders alması gerekenler, bundan ders alırlar. Sanıyorum Türkiye’nin önünü bu tür parlak zekalarla açmaya ihtiyaç var. Herkes demokratik hakkını kullanacak, konuşacak, kimse engel olmayacak. Herkes yumurtaları da sizin burada gayet güzel pişirdiğiniz gibi pişirip yiyecek.”

Bolu’daki arkadaşlar yanlış yaptı

 

Türköne'ye yumurta ikram eden öğrenciler ise Bolu’daki arkadaşlarının Türköne’ye yaptıkları yumurtalı saldırıyı izlediklerinde çok üzüldüklerini vurgulayarak, şunları ifade etti:
"Türköne’nin Eskişehir’e geleceği haberini aldıktan sonra, kendisine moral vermek için bir şeyler yapmak istedik. Aklımıza, kendisine böyle bir jest yapmak geldi. Çok üzülmüştük o olaya. Sağ olsun kendileri de bizi kırmadı, yumurtamızdan yedi."Ardından panelde konuşan Türköne ve Mercan, Türkiye’deki demokrasi mücadelesi hakkında fikirlerini bildirdi. Türköne ve Mercan, Türkiye’nin gelişmesi için ilk şartın demokrasiyi güçlendirmek olduğunu kaydetti. İki yazar, panel sonunda okuyucularına kitaplarını imzaladı, vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.