İsteyince oluyormuş!##hb_manset.gif

İsteyince oluyormuş!##hb_manset.gif

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın Kayabükü köylülerinin yaşadığı sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıması yetkililerin harekete geçmesine neden oldu. Mengen Kaymakamlığı baraj...

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın Kayabükü köylülerinin yaşadığı sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıması yetkililerin harekete geçmesine neden oldu. Mengen Kaymakamlığı baraj suları altında kalan enerji nakil hattına alternatif olarak yeni bir hattın çekilmesi için çalışmaların başladığını, köyde yaşayan vatandaşların mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderileceğini bildirdi.

 

Mengen’e bağlı Kayabükü köyünde yaşayan köylüler, elektrik trafolarının baraj suları altında kalması nedeniyle 15 gündür elektriksiz yaşadıklarını iddia ederek, ilgililerden yardım istemişti. Çabalarının karşılığını bir türlü alamayan köylülerin imdadına CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan yetişmişti. Özcan Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sunduğu yazılı önerge ile günlerdir elektriksiz yaşayan Kayabükü köylülerinin sorunlarına dikkat çekmiş “Barajın enerji üretmesi ve çevredeki yerleşim yerlerinin enerji sıkıntısının giderilmesi planlanmakta iken barajın bulunduğu köyün aylarca elektriksiz kalması büyük bir çelişki değil midir? Demişti. Özcan’ın soru önergesinin basında yer alması üzerine bölgeye giden Mengen Kaymakamlığı yetkilileri baraj suları altında kalan enerji nakil hattına alternatif olarak yeni bir hattın çekilmesi için çalışmaların başladığına işaret ederek, bu konuda Devlet Su İşleri Bolu Şube Müdürlüğü, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. Bolu İl Müdürlüğü nezdinde gerekli yazışmaların yapıldığını, köyde yaşayan vatandaşların mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderileceğini ifade ettiler. Yedigöller Bölgesindeki Devre Çayı üzerinde enerji ve taşkın koruma amacıyla 2002 yılında yapımına başlanan Köprübaşı Barajı'nda su tutulmaya başlanması sonrasında Kayabükü köyünün bir kısmı ve köyün elektrik trafosu sular altında kalmış, sular altında kalan trafo nedeniyle köyün elektrikleri kesilmişti. Konu ile ilgili olarak konuşan Kayabükü Köyü Muhtarı Sadettin Yaman, baraj alanı dışında kalan evlerin trafosunun baraj sularının altında kalması sonucunda elektriksiz kaldıklarını öne sürerek, ''Vatandaşlar elektrikleri olmadığı için 15 gündür karanlıkta yaşıyorlar. Bölgenin elektrik işlerinden sorumlu şirketten bir aydan önce köye elektriğin verilemeyeceğinin cevabını aldık. 23 ailenin yaşadığı bu evlere elektrik bağlanmasını istiyoruz.'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.