İstihdam için yeni kolaylıklar getirdik

İstihdam için yeni kolaylıklar getirdik

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, ''İşsizlik sigortası fonundan, işsizliğin azaltılması için uygulanacak faaliyet ve projelerde kullanılacak kaynak miktarı artırılmaktadır'' dedi. Bolu Milletvekili Fatih Metin hükümet...

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, ''İşsizlik sigortası fonundan, işsizliğin azaltılması için uygulanacak faaliyet ve projelerde kullanılacak kaynak miktarı artırılmaktadır'' dedi.

Bolu Milletvekili Fatih Metin hükümet olarak global ekonomik kriz sonrasında oluşan işsizlik ve istihdam sorunu konusunda önemli kolaylıklar getiren bir tasarıyı hazırlayıp TBMM'ye sunduklarını ve tasarının görüşülerek uygulamaya girmesiyle işveren ve iş bekleyen vatandaşlara ciddi kazanımlar sağlandığını belirtti. Metin, bu tasarının işverenlerine 5 puanlık prim indirimiyle birlikte diğer teşviklerden de yararlanma imkanı getirdiğini kaydetti. Tasarıyla kısmi süreçli çalışan ticari taksi, dolmuş ve şehir içi toplu taşım araçlarındaki şoförler ile sanatçıların sosyal güvenlik kapsamına alınmalarının kolaylaştığını belirten Metin,''Halen sosyal güvenlik kapsamında olmayan tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışan mevsimlik işçiler sosyal güvenlik kapsamına alınmaktadır. Yeşil kart sahiplerinin hizmet akdiyle yada vergi kaydı olmadan esnaf olarak veya tarımsal faaliyette çalışmaları durumunda (eş, çocuk, ve diğer yakınlarıyla birlikte) yeşil kartlarının iptal edilmesi yerine söz konusu çalışma süresince askıya alınması esas getirilmektedir. Yeşil kart sahiplerinin çalışması halinde yeşil kartı iptal edilmeyerek askıya alınacak, çalışması sona erdiğinde tekrar başvurusuna ve diğer bürokratik iş ve işlemlerine gerek kalmaksızın yeşil kartı aktif hale getirilecektir. İşsizlik sigortası fonundan işsizliğin azaltılması için uygulanacak faaliyet ve projelerde kullanılacak kaynak miktarı artırılmaktadır. Genç ve kadın alıştırılması teşviki uzatılmakta, mesleki yeterliliğe sahip olanları, meslek teknik eğitim görmüş olanları ve İŞKUR kurslarını bitirenleri istihdam edenlere ek prim teşviki getirilmektedir'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.