Jurassic park” Bolu’ya geldi

Jurassic park” Bolu’ya geldi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin açtığı ‘Dinazor Sergisi’ ilköğretim öğrencilerinin akınına uğradı. İzzet Baysal Kültür...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin açtığı ‘Dinazor Sergisi’ ilköğretim öğrencilerinin akınına uğradı. İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde açılan sergiyi gezen minik öğrenciler, hem eğlenme hem de öğrenme fırsatı buldu.

 

Açılan sergi hakkında bilgi veren AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yar. Doç. Nihal Doğan, ülkemizde bu tip sergilerin genelde büyük şehirlerde açıldığını belirterek, amaçlarının Bolu’da bilime olan ilginin artırılması olduğunu söyledi. Sergi ile özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerde merak dürtüsünün harekete geçeceğini ifade eden Nihal Doğan, “Ülkemizde bilim merkezli ve bilim müzesi gibi informal öğrenme ortamları sadece büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bu nedenle, informal öğrenme ve bilimin doğası ve bilim tarihi derslerinde Fen Bilgisi 2. ve 3. sınıfta okuyan öğretmen adaylarının yaptıkları materyalleri sergileyecek ilköğretim öğrencileri için okul dışı bir öğrenme ortamı hazırlamaya çalıştık. Amacımız, bilimin 65 milyon yıl önce dünyamızdan yok olmuş olan dinozorlar aracılığı ile ilköğretim okulu öğrencilerine sevdirilmesi ve doğuştan var olan merak duygularının arttırılmasıdır. Ayrıca Bolu Halkı ile üniversitenin kaynaştırılarak toplumun genelinde bilimsel düşüncenin geliştirilmesi, bilimin insan ürünü bir iş olduğunu, insanlarla şekillendiğini anlatacak, insanları da şekillendirdiğini göstermeyi hedeflemekteyiz. Bilim okuryazarı bireylerin yetiştirilmesi için küçük bir adım olan bu dinozor sergisinin, yakın zamanda Bolu’da bilim merkezi ve bilim müzesi açıklamasının desteklenmesi ve bilime olan ilginin arttırılması konusunda büyük etkisinin olacağı umudundayım” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.