Kaçak elektriğe savaş açtık

Kaçak elektriğe savaş açtık

Bolu, Sakarya, Kocaeli ve Düzce illerini kapsayan 19.421 km2'lik coğrafi alanda 3 milyon nüfusa hizmet sağlayan SEDAŞ’ın İcra kurulu Başkanı Bekir Sami Güven Türkiye'de her yıl elektrik talebinin yüzde 7-8 oranında...

Bolu, Sakarya, Kocaeli ve Düzce illerini kapsayan 19.421 km2'lik coğrafi alanda 3 milyon nüfusa hizmet sağlayan SEDAŞ’ın İcra kurulu Başkanı Bekir Sami Güven Türkiye'de her yıl elektrik talebinin yüzde 7-8 oranında arttığını, SEDAŞ'ın görev bölgesindeki talebin ise ülke genelinin iki katı oranında gerçekleştiğini belirtti. Güven; "Bu talep artışını karşılayacak yatırımların bir an önce yapılması gerekiyor. 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tahsis edilen 21,3 milyon TL ödeneğin tamamını kullanarak yatırıma dönüştürdük. 2015'e kadar 313 milyon TL daha yatırım yapacağız" dedi.

 

SEDAŞ  İcra kurulu Başkanı Bekir Sami Güven 1,5 milyon aboneye  21 Müşteri Hizmetleri Merkezi ve 45 Dağıtım Birimi ve toplam 2 bini aşkın personelle 7 gün 24 saat kesintisiz enerji dağıtım hizmeti sunduklarını söyledi. Kaçak elektrik kullanımına karşı amansız bir mücadele verdiklerini söyleyen SEDAŞ İcra kurulu Başkanı Bekir Sami Güven ; 'Teknik Olmayan Kayıplar Müdürlüğü' adı altında bir birimi yeniden yapılandırırken, kaçak elektrik kullanımına fırsat vermemek için denetimleri de artırdık. 2010 yılı itibariyle yüzde 6,2'lik kayıp-kaçak oranını yakalayan şirket, performans açısından diğer elektrik dağıtım şirketlerinin önünde yer aldı.” Şeklinde konuştu. Güven'in verdiği bilgiye göre, SEDAŞ ekipleri yıl boyunca yaptıkları kaçak kontrolü taramalarında, kaçak elektrik kullanan 1.907 kişiyi suçüstü yakalayarak haklarında kaçak elektrik tutanağı hazırladı. Güven, "Eğer bu titiz çalışmalar olmasaydı 7 milyon 309 bin kWh'lik elektrik çalınmış olacaktı ki, bu bir ilçenin bir yıllık elektrik tüketimini karşılayabilecek miktara denk geliyor. Parasal değeri ise 2 milyon 820 bin TL" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.