Kağıthane'ye 'Kağıttepe diyenler Van gölüne’de deniz diyebilirler…

Kağıthane'ye 'Kağıttepe diyenler Van gölüne’de deniz diyebilirler…

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tarihi ve tarihi eserleri koruyan, aynı zamanda çevreyi koruyan hükümetin kendileri olduğunu söyleyerek ''Hükümetimiz, tarihi eserlere en saygılı ve en çevreci hükümettir''...

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tarihi ve tarihi eserleri koruyan, aynı zamanda çevreyi koruyan hükümetin kendileri olduğunu söyleyerek ''Hükümetimiz, tarihi eserlere en saygılı ve en çevreci hükümettir'' dedi. 'CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Van Gölü'ne 'Van Denizi' demesini normal karşıladığını söyleyen Eroğlu ; ''Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olup da yerleştiği Kağıthane'ye 'Kağıttepe' demişti. Bu yüzden yaşananları gayet normal karşılıyorum.” Dedi.


 Bolu Belediyesince üniversite öğrencilerine yapılacak bilgisayar dağıtım törenine katılmak ve bazı incelemelerde bulunmak amacıyla kentte gelen Eroğlu, Bolu Valisi İbrahim Özçimen'i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Eroğlu, ''Abant daha da güzel oldu. Yolun bir miktar yükseltilmesi ve enerji nakil hatlarının aşağıya alınması gerekiyordu. Bunlar güzel oldu. Ben de yerinde kontrol ettim. Bir tahribat söz konusu olmadı. Kodunu da ayarladık. İlerleyen günlerde de tekrar kontrol edeceğiz'' dedi. Eroğlu, Yedigöller Tabiat Parkı'nın yolunun yapılması konusunda da çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bir gazetecinin ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Van Gölü'ne 'Van Denizi' demesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Eroğlu, ''Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olup da yerleştiği Kağıthane'ye 'Kağıttepe' demişti. Tabi ki bunları normal karşılıyoruz, anormal bir şey yok, gayet normal karşılıyorum. Yürüyen merdivenden ters yönden inmeye çalışması, geçmişte SSK Genel Müdürü iken orayı iflas ettirmesi... Bunlar kayıtlarla tespit. Dolayısıyla millet, CHP'ye hükümeti iktidarı teslim edemez. Bunun farkındayız. Zaten anketler de onu gösteriyor. AK Parti inşallah tekrar milletin gönlünde, bütün milletimize hizmet edecek 'yola devam' diyoruz'' şeklinde yanıtladı.   

 
Hedef tahtası haline getirildik

 

   İzmir'in Bergama ilçesindeki Allianoi Antik kentinin Yortanlı Barajı'nın kapaklarının kapatılmasıyla su altında kalmasına ilişkin soru üzerine ise Eroğlu, o bölgenin sular altında olduğunu, söz konusu alanda arkeolojik kazılar yaptıklarını söyledi. Eroğlu, ''Parasını verdik, kazıları yaptırdık. Eserler kurtarılsın diye yaklaşık 8 milyon lira DSİ desteği oldu. Oradaki peri kızı alındı, Bergama Müzesi'ne iletildi. Tamamen Kültür ve Tabiat Varlıkları ile bilim adamlarının görüşleri ve tavsiyeleri istikametinde ne yapılması gerekiyorsa onu yaptık. Şunu anlamakta zorlanıyorum. Bulan biziz, kurtaran biziz, para desteği yapan biziz, ardından tarihi eserler için ne isteniyorsa yapan biziz. Ondan sonra hedef tahtası olan biziz. Böyle şey olmaz. 'Alliano' diye tarihte böyle bir şey bulunamadı. 'Buyurun ispat edin' dedik, her kafadan bir ses çıktı. Orası Paşa Ilıcası kaplıcası, kaplıca olarak biliniyor. Geçmişte Roma döneminde bir takım hamamlar varmış. Türkiye'nin her yerinde var. Sonra tahrip olmuş Bizans döneminde. Daha sonra burası Paşa Ilıcası diye kaplıca olarak kullanılmış. Oranın tarihini derinlemesine inceledim, gittim gördüm. Neticede orada sütunlar vardı. Orası İl Özel İdaresince Afyon mermeriyle kaplanmış, merdivenleri betonarme olarak yapılmış. Tarihte betonarme var mıydı? Betonarme olarak yapılmış bir kaplıca vardı. Bu konuyla ilgili olarak çok konuştuk. Bu işi bilen insanlar ne diyorsa onu yaptık. Yapmakta bizim boynumuzun borcu. Tarihi eserlere saygılıyız. Ben de bir tarihçi olarak, nerede bir tarihi eser varsa orayı kurtarmak, müzelere taşımak, arkeolojik kazılara destek vermek için elimden gelen her şeyi gösteriyorum. Bazı basın mensuplarının sanki bizi 'tarihi tahrip ediyormuş' gibi gündeme getirmesini anlamakta zorlanıyorum.''  Şeklinde konuştu.

 

Tarihi bir seferberlik başlattık

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri'nin çökmekte olan tarihi eserlerin tamamını ihya etmek için büyük bir seferberlik gerçekleştirdiklerini kaydeden Eroğlu, ''Tarihi koruyan, tarihi eserleri koruyan, aynı zamanda çevreyi koruyan hükümet biziz. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafında... Bulgaristan'da, Yunanistan'da, Bosna Hersek'te, Moğolistan'da. Moğolistan'daki abideleri kim kurtardı. Bizim hükümetimiz. Dolayısıyla hükümetimiz tarihi eserlere en saygılı hükümettir, en çevreci hükümettir. Bunun üzerine baba basa, altını çize çize ifade etmek istiyorum. Geçmişte ne yapıldı, şimdi biz ne yaptık ortada. İddia eden buyursun rakamlarla listesini veririm'' şeklinde konuştu.

 

850 öğrenciye laptop verdi

 

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, daha sonra Bolu Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerine yapılan bilgisayar yardımının dağıtım törenine katıldı. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada öğrencilere tavsiyelerde bulunarak "Annenizin babanızın kıymetini bilin. Çok çalışmanız gerekiyor." dedi. Bakan Eroğlu, Türkiye'nin büyük hedefleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Hedefi olmayan, büyük düşünmeyen, milletler olsun, şirketler olsun yok olmaya mahkûmdur. Hedefleri olan milletler ayakta alır, geleceğe emin adımlarla ilerler. Şu anda 16'ncı sıradayız, bu bizi tatmin etmiyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünden önce, Türkiye'yi 10 büyük ekonomi arasına taşıma gayreti içerisindeyiz. Biz hedefe kitlendik, sizlerden de bunu talep ediyoruz. Gayret edeceğiz, ülkemizi ileriye taşıyacağız."  Eroğlu, tören sonunda bazı öğrencilerin bilgisayarlarını verdi. Eroğlu, AK Parti İl Başkanlığı'nı da ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.