İlhami Candemir

İlhami Candemir

KARAMANIN KOYUNU

                                    

                 Sayın okurlar yazıma “Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu” ata sözü ile başlamak istiyorum.Önce bu atasözünün  ortaya çıkış nedenine bakalım;  Karaman Kalesi, koyunların boynuzlarına  yanan mum dikip  gece karanlığında  kaleye doğru gönderilmeleri  sonucu, bunları Karaman askerleri sanarak düşman askerlerinin kaleyi terk etmeleri olayıdır. Genellikle “bir şeyin iyi olup olmadığının sonradan anlaşılması” olarak kullanılır.(Ben de bu anlamda kullandım).

                 Sayın okurlar,seçimler yaklaştıkça siyasette tedavüle sürülen” ataklar” bana  bu atasözünü anımsattı Bu  ataklardan birisi “iktidarın “150 bin sosyal konut projesi”dir.Proje ses getirdi ve 3,5 milyon kişinin başvuruda bulunduğu söyleniyor.Peki insanın aklına”150 bin konuttan söz ediliyor,3,5 milyondan 150 binine konut verilebileceğine göre(verildiğini düşünelim) peki geriye kalanların yatırdıkları paraların akıbeti ne olacak ? sorusu  geliyor.İşte buraya” Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu” ata sözü CUK oturmuyor mu? Oturuyor gibi.  Gelelim ikinci atağa; Yine iktidar tarafından hazırlanarak TBMM ne sunulan ve halen görülmekte olan dezenformasyonla mücadele yasa teklifine.Teklifin amacı yalan haberlerin önüne geçmekmiş! Vallahi ağlanacak halimize güldüm. Yahu kardeşim siyasette doğru haber var mı?Al birini vur ötekine.TÜİK ne diyor,Enak ne diyor.

               Sayın okurlar bu yasa teklifini okudum,teklif bu hali ile yasalaşırsa o zaman bu yasaya  derim ki , iktidarın gücünü kullanarak adli ve idari baskılarla oluşturacağı  ORTAMDA  muhalefeti ve hatta demokrasiyi savunanları  susturmak yasası olarak bakabiliriz.Keza bu teklif yasalaşırsa  demokrasinin vay haline,vay ki vay derim. Burada bir parantez açmak istiyorum; Bilindiği gibi  özgürlükler kolay kazanılmıyor. Bir milyon Fransız’ın öldüğü 1789 Fransız devrimini anımsayalım. Bu gün özgürlük adına  ölenlerin olduğu İran’ı düşünelim.Osmanlının çöküşünden sonra kurulan TC. devleti -o zamanın koşullarına göre- teba olan insanlarımızı birey yaptı,seçme-seçilme hakkı tanıdı,vatandaş yaptı.Bu günlere dek adım-adım genişletilen özgürlüklerimiz anayasalarda yerlerini aldı.Şimdi ise en değerli, insan olmanın göstergesi olan “düşünme ve düşünceyi yayma”  özgürlüğü kısıtlanmak isteniyor. Bu vatan için canını veren Çanakkale şehidi  dedem Ziver Candemir’in torunu olarak içimdeki vatan sevgisinin dürtüsü ile haddimi aşıp bu teklife EVET diyecek olan parlamenterlere derim ki; Sizler bu asil milletin vekillersiniz.Evet dediğinizde hem bu asil millete ve hem de çok değerli  çocuklarınıza nasıl bir Türkiye bırakacağınızı düşünüyor musunuz?Benden sonra tufan olsun diyeceğinizi de hiç sanmıyorum.Eğer teklife hayır derseniz hem geleceğin Türkiye’sini karanlığın kucağına atmamış  ve hem de- ki en önemlisi- “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde” de ,TBMM, önüne getirilen her teklife EVET diyor imajını ortadan kaldırmış olursunuz.Neyse,sürçü lisan ettik ise af ola.Devam edelim; İşte burada da “Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu” öz deyişi CUK oturmuyor mu? Oturuyor gibi. Sıra geldi CHP nin TBMM sunduğu yasa teklifine.Teklifte “kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşlarına bağlı olarak bir mesleği icra eden KADINLAR, yürüttükleri  mesleğin icrası kapsamında giyilmesi gerekli cübbe,önlük üniforma vb gibi giysiler(giysileri ben ilave ettim) dışında kıyafet giymek ya da gezmek gibi temel hak ve özgürlükleri ihlal edecek şekilde herhangi bir zorlamaya tabi tutulamaz” denilmektedir.Biraz uçuk bir fikir olacak ama teklifteki (kadınlar)kelimsinin sonuna tire konularak KIZLAR kelimesi konulamaz mıydı,zira bir kıza “kadın olduğunu” anlatabilmek sanırım biraz zordur Gelelim teklifin esasına;Teklifi can-ı gönülden destekliyorum(sanki soran varmış gibi).Nedenine gelince, bu yasa ile; AKP 2023 seçimlerini kazanırsa  onların ajandalarında olan laik cumhuriyeti İslam cumhuriyetine dönüştürmek amaçlarının gerçekleştirilmesi anlamında bu kez de ”başını aç” döneminden “başını ört” dönemine geçilmesi projelerinin önü kesilmiş oluyor.Esasen bu nedenle  AKP-MHP bloğu yasaya karşılar, bu da böyle biline.Not/Sayın okurlar burada Karaman’ın koyununu kaybettim.Zira teklif karanlık bir gelecek değil aydınlık bir gelecek vaat ediyor.Hoşça kalın.06/10/2022 

                                                                                 İLHAMİ CANDEMİR

                                                                                                     

Önceki ve Sonraki Yazılar