İlhami Candemir

İlhami Candemir

KARANLIK

Sayın okuyucular, haftanın siyasal konusu, sayın Kılıçtaroğlu’nun  faturada yazılı elektrik borcunu ödememekte direnmesi neticesinde konutunun elektriği kesilerek KARANLIKTA kalması olayıdır. Sayın Kılıçtaroğlu, bu tavrı nedeniyle hem “damdan düşenin halini damdan düşen anlar” misali müzayaka(parasızlık) nedeniyle  borcunu ödeyemediği için elektriği kesilenlerin hal-i pür melallerini (perişan hallerini) göstererek  ve hem de BU GİDİŞLE sadece kendisinin  değil Türkiye’nin geleceğinin de  aydınlığa doğru değil KARANLIĞA doğru gitmekte olduğunu  ima ederek  bir taşla iki kuş vurmuştur. Bakalım “anlayana sivrisinek saz anlamayana davul-zurna az” denildiği gibi anlayanlar olacak mı, göreceğiz.

  Sayın Kılıçtaroğlu’nun gerek bu hareketi  ve gerekse ADALET için Ankara’dan taaaaa İstanbul’a kadar yürüyerek gitmesi  bizlere  Mahatma Gandi’nin “şiddet içermeyen direnişini” anımsattı.Bu nedenle  Kılıçtaroğlu’nu  İçtenlikle destekliyorum ve umarım başarılı olur.

 Sayın okuyucular, bu kısa girizgahtan sonra gelelim anlatmak istediğim asıl konuya; Bir önceki “çivisi çıktı” başlıklı yazımda,Tl.nin değer kaybı ve emlak satışlarında uygulanan mütekabiliyet(karşılıklılık)kuralının kaldırılması sonucu vatan topraklarının gelene geçene satıldığını ve hatta  bu satışlar karşılığında vatandaşlık dahi verildiğini,bu uygulamaların artık çivisinin çıktığını detaylı olarak siz sayın okuyucularla paylaşmıştım. Bu kez vatan sevgimizin dürtüsü ile ortaya koyduğumuz bu düşüncelerimize rağmen daha da ileri gidilerek yabancılara satışların özendirilmesi için satışı yapan emlakçılara  prim verileceğine yönelik bir uygulamanın başlatıldığını görüyoruz. Bu uygulama bana şu darbımeseli(ders alınacak öyküyü) hatırlattı; Timur savaşta kullandığı filleri bakımları için köylere birer birer  dağıtmış. Fillerin bakımı hayli masraflı olduğundan  bir köyün ahalisi, filin geri alınması  için Timur’a rica edilmesi yönünde  Nasrettin Hoca’ya giderek “hocam biz Timur’a söyleyemiyoruz,sizi kırmaz,fili alması için ona bir ricada bulunuverin” dediklerinde Hoca,” hep beraber gidersek olur” demiş.Sonuçta hep beraber gitmişler,randevu alınmış,huzura çıkacakları zaman HOCA bir de bakmış ki arkasındaki köylüler korkularından toz olmuşlar.Bu durumu gören HOCA Timur’a “ bizim köye bir erkek fil vermişsiniz,köylüler çok memnun kalmışlar bir de dişisini istiyorlar” diyerek yapacağını yapmış. Hükümetin yabancılara emlak satışı ile ilgili bu son icraatı Hoca’nın yaptığı gibi oldu,daha kötüsünü  yaptılar. İşte bu nedenle bir önceki “çivisi çıktı” başlıklı yazımın son bölümünü-önemine binaen-biraz  değişiklik yaparak  siz sayın okuyucularla tekrar paylaşmak istiyorum; TL.nin değeri düşünce  ve yabancı alıcılar da üşüşünce bizim vatandaşlarımızın ev alma hayalleri  de suya düştü. İki odalı barakaya düşmemeleri için dua ediyorum.  Dua ediyorum çünkü,  vatan sevdalıları UYANARAK vatan sevgisini koltuk sevgisine tercih edip demokratik yollarla itirazlarını ve etkili muhalefetlerini ortaya koymazlarsa  işimiz duaya kaldığı için dua ediyorum.Not/ Özet nüfus kaydı; Adı Ziver,oğlu Mehmet Ali Candemir, onun da oğlu İlhami Candemir. Dedem Ziver’in  nüfus şerhi; Harbiye nezareti dersadet muamelatı zatiye müd.11/06/1331 Tar.27/3 say.yazısı ile  KUMKALEDE şehit oldu. İşte şehidin torunu olan ben vatanın yabancılardan nasıl  kurtarıldığını bildiğim için yapılan bu emlak satışları yüreğimi dağladığından içimdeki vatan sevgisi ile bu düşüncelerimi tekrar tekrar siz sayın okuyucularla paylaşıyorum.Sürçü lisan ettikse af ola. 24/04/2022

                                                

                         

Önceki ve Sonraki Yazılar