KARSIZ GÜNLERİN İSTEK ŞARKISI

Tombe La Neige”

Salvatore ADAMO’nun 1963 yılında ( yani 60 yıllık ) besteleyip okuduğu hit şarkısını şimdilerde mırıldanmak ,sanki - abesle iştigal etme- gibi bir şey…

Kar düşer” diyerek ,artık karların yağmasını dileyen şarkının ,Ülkemizde Türkçe versiyonunu 1965 yılında Ajda Pekkan,”Her yerde kar var” şeklinde sundu.

2011 yılından sonra, Candan Erçetin’den ise Fransızca-Türkçe karışımıyla dinler olmuştuk . Pencereden beklenen kar yağışını gördüğümde ,bu şarkıyı Candan Erçetin karışım versiyonuyla mırıldanacağımdan emin olabilirsiniz.

KAR YOKLUĞU VE KURAKLIK SORUNU

2022 yılı temmuz ayı sonunda bu köşede “yüksek sıcak hava dalgaları”ndan bahsetmiş ve özellikle Avrupa’da 20 bini aşkın insanın ölümüne neden olduğunu öğrenmiştik.

Bu kere, ortalarına geldiğimiz kış mevsiminin yağışsız geçen günlerinde gündüzleri hava sıcaklığının ortalamalarının çok üstünde seyri, sokakta, pazarda,sanal alemde en çok konuşulan konu haline geldi.

Avrupa’da en az sekiz ülkede 2023 yılı ocak ayı sıcaklık rekorları kırıldı.Örneğin İspanya-Bilbao Hava alanında 25.1 C derece rekorları görüldü.

Ülkemizde son dönemlerde Menderes,Gediz Havzası, Konya Ovası, Gaziantep,Urfa,Güney Marmara gibi bazı bölgelerde bölgesel kurak dönemler yaşıyoruz. Barajlar en düşük seviyelere doğru düşmekte.

-Kışın sıcaklık artışının –daha az enerji kullanımına -yol açması olumlu görülebilir.

-Bir çok bölgede daha uzun bitki büyümelerine sebep olması olumlu gibi gözükse de bu her zaman doğru değildir .Yakın zamanda yapılan bir araştırmada; Avrupa’da Alpin zonu otlakları için daha erken bir büyüme mevsimine geçilmesiyle, yazın ilerleyen bölümünde çimlerin yaşlanması ve kahverengileşmesine yol açtığı olumsuz bir gelişmedir.

-İklimin kışın sıcak olmasıyle vahşi yaşam daha fazla avlanma riski altına girmiş ,bazı hayvanların kış uykuları etkilenmiştir.

-Sıcak hava dalgalarının Avrupa’da ve hatta bizde de kayak merkezlerinin bir çoğunun yılın en yoğun olması gereken döneminde sezonu açamamış olmasına neden olduğu görülmektedir.

Kış sporları için düşünülen Bolu-Köroğlu Dağları turizm yatırımlarının (Hotel, alt yapı) kayak sektörünün bu değişken hava riskleriyle nasıl bir fizibilite planları yapabileceği merak konusudur.

2022 yılında kış olimpiyatlarını üstlenen Çin-Pekin’inde , kışın yeterli kar olmayışından ihtiyaç duyulan yapay karı üretmek için 900 milyon insanın günlük içme suyuna eşdeğer miktarda su kullanıldığı öğrenilmiştir .Bu konu ise tepkiler yaratmıştır.

ABD’li araştırmacılar; dünya üzerinde yetersiz su mevcudiyeti nedeniyle sosyal ve ekolojik etkilere maruz kalma olasılığı yüksek 168 havza belirlemişlerdir.

Sıcak nokta havzalarında su yönetimini çözüme ulaştırmak için “entegre su kaynakları yönetimi” tavsiye edilmektedir. Ancak Afganistan,Hindistan,Kazakistan,Özbekistan,Mısır,Cezayir,Somali,Arjantin,Meksika,Irak gibi sıcak noktaya sahip havzaların, çok ihtiyaç duyulan entegre su yönetimde zayıf kaldıkları görülmektedir.

Ülkemizde Hidropolitik Akademi Direktörü Dr .Dursun Yıldız ; “ Suyun bir güvenlik meselesi olduğu bir gerçek ama,su ile ilgili sorunlar hala siyasetin gündeminde yer almış değil.Su israfını önlemek üzere bazı adımlar atılmaktaysa da,esasen toplumsal olarak su kullanım bilinç seferberliği başlatmamız gerekir” demektedir.

Kuraklık ve afet uzmanlarının üzerinde durdukları yağmur hasadı sistemlerinin devreye sokulması , halen afet kapsamına alınmamış kuraklığın afetler yasası kapsamına dahil edilmesi önemlidir.

Kısaca halk olarak, su ve su kullanımı konusunda toplumsal farkındalığın artırılmasında devlete ve bizlere de çok görevler düşecektir.

KAYNAKLAR :

V.Thompson et all.2023: Four ways winter heatwaves effect humans and nature. The Conversaton .uk.

C.Fioret et all.2021 :H ow drought and floods lead to migration.The Conver.Uk.

Dursun Yıldız 2022: ngazete.com/ arastırmacı.yazar .dursun yıldız.

Önceki ve Sonraki Yazılar