Kayabükü köylülerinin baraj isyanı!

Kayabükü köylülerinin baraj isyanı!

Mengen’in Kayabükü köyü mevkisinde yapımı tamamlanan Köprübaşı Barajı'nda su tutulmaya başlandı. Baraj suları altında kalacak olan yerleşim bölgelerindeki evlerini boşaltan köylüler Haklarını...

Mengen’in Kayabükü köyü mevkisinde yapımı tamamlanan Köprübaşı Barajı'nda su tutulmaya başlandı. Baraj suları altında kalacak olan yerleşim bölgelerindeki evlerini boşaltan köylüler Haklarını tam manası ile alamadıklarını söyleyerek; “Köy hayatımızı bırakmak istemiyoruz. Yetkililerin yardımlarını bekliyoruz. Geç kaldığımızı biliyoruz ama yeni bir toplu yerleşim alanı istiyoruz” dediler.

Mengen’nin Kayabükü köyü mevkisine yapılan Köprübaşı Barajı, Devrek Çayı üzerinde, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla 2002 yılında inşasına başlanan bir baraj olma özelliğini taşıyor. Barajda son aşamaya gelinmesiyle birlikte su tutulmaya başlandı. Baraj tamamlandığında 91 MW güç ile 203 GWh'lık enerji üretmesi planlanmakta. Baraj suları altında kalacak olan yerleşim bölgelerindeki evler boşaltılıyor. Köylerindeki eşyaları taşıyan köylüler, kiraya, akraba yanına ya da il dışına taşınıyor. Maddi imkânı olanlar evlerinin enkazını taşıyorlar. Yıkılmayan evler ise suların altında kalacak.
    

Yeni bir yerleşim alanı belirlenmesini istiyoruz

Köyleri baraj suları altına kalacak olan köylüler, ''Atalarımızdan kalan topraklarımızın ve geçim kaynağımız olan yerleşim alanlarımızın sular altında kalmasının üzüntüsünü yaşıyoruz. Kayabükü isimli yeni bir köyümüzün kurulmasını dört gözle bekliyoruz. Bu amaçla yeni bir yerleşim alanı belirlenmesini istiyoruz. Üretimlerimizi, emeklerimizi burada bırakıp, biz bu bölgeden ayrılamayız. Barajın inşaatının başladığı günden bu yana geçen sürede bizler gerçekten köyümüzden çıkacağımızı hayal bile edememiştik. Haklarımızı tam manası ile alamadık. Hatta köy hayatımızı bırakmak istemiyoruz. Yetkililerin yardımlarını bekliyoruz. Geç kaldığımızı biliyoruz ama yeni bir toplu yerleşim alanı istiyoruz. Kayabükü köyü başka bir yerleşim alanında yaşamalı'' diye konuştular.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.